Stres, yoğun bir yaşam tarzı, kötü çevre koşulları ve sağlık sorunları erken saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi ve ardından büyüme doğal bir süreçtir. Ancak ilk dökülmeden sonraki bir yıl içinde saçlar eski haline getirilmezse, bu noktada saçlar bir daha asla çıkmaz. Bu nedenle, saç köklerinin öldüğünü varsayabiliriz. Bu durumda en iyi çözüm saç ekimidir.

Saç Ekimi Kışın Mı Yazın Mı?

Saç ekimi yaptıracak olan birçok kişinni aklına takılan en önemli sorulardan biri de saç ekimi kışın mı yazın mı yapılır? Gerçek şu ki, herhangi bir zamanda saç ekimi planlanabilir. Saç ekiminde asıl sorun, zaman veya mevsimle değil, çoğunlukla sosyal yaşamınızla ilgili olmalıdır.

Diyelim ki yazın saç ameliyatı olacaksanız operasyondan sonraki ilk on gün güneşe çıkmamanız ve denize girmemeniz yeterli olacaktır. Kışın alırsanız, kendinizi soğuktan korumak için ilk birkaç gün şapka takmamanızı öneririz.
Ancak yaz veya kış aylarında saç ekimi arasındaki karar çok önemli değildir. Tersine, saç ekimi için ideal zaman, hastanın prosedür için tam olarak hazır hissettiği  zamandır.

Hangi Aylar Saç Ekimi Için Uygundur?

Saç ekimi ameliyatı için “en iyi” bir zaman olduğunu söylemek zordur çünkü işlemin yapıldığı zaman arasında gerçek bir fark yoktur. Yılın herhangi bir zamanında saç ekimi yapmak mümkündür: kış veya yaz, sabah veya akşam. Zaman ve mevsim bu prosedür için ana sınırlayıcı faktörler değildir.
Saç ekimi için uygun mevsim ve zaman seçimi operasyonun başarısını etkilemez. Unutulmaması gereken tek şey bu işlem en az sekiz saat sürebileceği ve bu zamana göre işlerinizi ve programınızı ayarlamanız olacaktır.

Saç ekimi yaptırmak için yılın en iyi zamanını merak ediyorsanız, sıcaklık değişimlerinin saç ekimini etkilemeyeceğini unutmayın.

Yaz aylarında çok terleriz ve bu da iyileşme sürecini zorlaştırabilir. Terdeki bakterilerin bir sorun haline gelmemesi için bölgeyi daha sık temizlemeniz veya terlemenize neden olan aktivitelerden kaçınmanız gerekebilir.
Kışın havalar serin olduğu için fazla terlemezsiniz. Saç derinizi temiz ve tersiz tutmak çok daha kolay olacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır?

Saç ekimi ameliyatından sonra saç derinizi güneşten mümkün olduğunca korumalısınız. Bu süre zarfında ekim alanını tam olarak kapsayan bir şapka takmanızı öneririz.

 

Saçlar En Çok Hangi Mevsimde Uzar?

Yazın ,kış aylarına oranla daha hızlı uzar. Bununla birlikte uzama hızı, geceleri de gündüze oranla daha fazladır.
Saç ekimi yaptırmayı seçtiğinizde birkaç neden ortaya çıkar. Son karar tamamen size aittir ve takip bakımında tutarlı olduğunuz sürece. Seçtiğiniz zamanlama iyileşme sürecinizi etkilememelidir.