Kişi saç dökülmelerine bağlı olarak ciddi, telafi edilemeyecek boyutlarda saç kaybı yaşıyorsa saç ekimi şüphesiz kişiyi psikolojik olarak hayatı boyunca rahatlatacak bir tedavi yöntemidir. Şunu kabul etmek gerekir ki, erkek ya da kadın, saç dökülmesi herkesin oldukça rahatsız olduğu ciddi bir konudur. Saçların tamamen kaybedilmesi değil, bölgesel olarak dökülmesi bile kişiyi psikolojik olarak yıpratabilir, derin bir boşluğa düşürebilir, özgüven sorunları yaşamasına sebep olabilir.

Bu noktada kadınlardaki saç dökülmesi erkeklere göre daha rahatsız edicidir. Çünkü erkeklerin istatistiksel olarak yarısından fazlası bölgesel saç dökülmesi ve ciddi saç kaybı sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bu duruma nispeten daha alışıktır. Kadınlarda ise bu oran daha düşüktür. Saç dökülmesinin boyutu ciddi ise bu kadını daha çok yıpratabilir. Ayrıca kadınlar erkeklere göre dış görünüşlerine daha fazla önem verirler. Bu yüzden özellikle kadınların saç dökülmelerini ciddiye almaları gerekir.

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Kadınlarda ise durum biraz daha farklıdır. Kadınlar belli dönemlerde, örneğin hamilelik, doğum sonrası, menopoz gibi dönemlerde sıkça saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Bununla birlikte hormonal dengesizlikler, saç için kullanılan kozmetik ürünler, boyalar ve stres gibi faktörler de istenmeyen saç dökülmelerine sebep olabilir.

Saç ekimi konusunda ise kadınlar ve erkekler arasında bir takım farklar söz konusudur. Erkeklerde saç dökülmeleri genellikle genetik sebeplerden kaynaklanır ve bölgeseldir. İlk olarak alın çizgisinden, sonra yanlardan ve tepeden açılmalar görünür ancak iki kulak arasındaki bölgede ve ense kısmında yer alan saçlar dökülmez. Saç ekim operasyonlarında bu bölgedeki saç kökleri kullanıldığından sonuçlar da oldukça başarılıdır.

Kadınlarda ise durum biraz farklıdır. Kadınlarda “Alopesi Totalis” adıyla bilinen saç dökülmesi genel olarak tüm bölgelerde aynı yoğunlukta görülür. Bu tip saç dökülmelerinde ekilen saçlarında da dökülme ihtimali olduğu için saç ekimi konusunda erkeklerde olduğu kadar başarılı sonuçlar almak daha zordur.

Eğer ciddi bir saç dökülmesi veya saç kaybı sorunuyla karşı karşıyaysanız, öncelikle uzman bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz. Eğer saç kaybınız telafi ve tedavi edilemeyecek boyutta ise saç ekimi yaptırarak kaybettiğiniz saçlarınıza geri kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.