Saç Yapısı

Saç Yapısı

Saç yapısı belirleyicisi olan saçlarımızın temeli olarak ise keratin dediğimiz, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteinden oluşmaktadır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar. Saçlarımız, saç gövdesi ve saç kökü dediğimiz iki bölümden oluşmaktadır. Saç kökü, kafa derisinin iç kısmındaki folikül yapısının içinde yer alır. Saç kökünün en alt kısmında saçların büyümesi ve beslenmesini sağlayan kan damarlarının olduğu dermal papilla dediğimiz bir kısım vardır.

Tellerinin uzamasını ise papilla nın içerisindeki hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayan ve yeni saç üretemini sağlayan matriks bölümü vardır. Yani bu bölümde hücrelerin bölünüp çoğalmasıyla birlikte saçların uzaması meydana gelir. Bütün saç kökleri hem iç hem de dış kök kılıfları ile etrafı çevrelenmiştir. Saçın ve aynı zamanda kafa derisinin yağlanmasını sağlayan sebas salgı bezleri sayesinde saçın ve kafa derisinin yağlanması sağlanır.

 

Saçın Anatomisi | Saç Yapısı Nasıldır?

Pigmentler sayesinde saçta renk oluşumu oluşmaktadır. Sarı, kırmızı ve mavi renkten oluşan bu pigmentler azaldığında saçta beyazlama, hiç olmadığında ise albino denilen durum oluşur. Yani beyaz deriye veya renksiz ve hafif saçlara neden olur.

Saç yapısı kapsamında gövde ise 3 tabakadan oluşur; iç kısımda saç iliği ( midulla ) Orta kısımda keratin liflerinden meydana gelen korteks vardır. Saça sağlamlık, esneklik ve renk verir. Saç gövdesinin dışında ise ölü hücrelerin kalıntılarının birbirlerinin üzerine sıralanmasından oluşan saç korteksini koruyan kutikula tabakası bulunur.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.