Maltepe Saç Ekimi

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Başarılı saç ekimi sonuçları elde etmek istiyorsanız, akılda tutulması gereken birkaç konu vardır. Bunlardan ilki uygulamanın işlevselliğidir. Doktorun normal tavsiyelerine göre uygulanırsa sonuçlar daha başarılı olacaktır. Ayrıca hastalar olumlu sonuçları artırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Yara iyileşmesinin hızı, proteinin vücutta ne kadar hızlı hareket ettiğine bağlıdır. Ameliyat sonrası yeni saçlar çıktığında vücut yıpranan saçları onarmaya çalışır. Bu süre zarfında hastanın proteine ​​ihtiyacı vardır. Ameliyattan sonra hastalar saç büyümesini teşvik etmek için saç esansları veya ev yapımı maskeler kullanabilirler.

Operasyondan sonra hastaneden ayrılırken donör bölgenize bandaj uygulanacak ve operasyon sonrası şişlik oluşmasını engellemek için bir alın bandı takıyor olacaksınız.

Ekim yapılan bölgede ve donör bölgede oluşacak minik kabuklanmalar ve hafif kızarıklık 15 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Operasyondan sonra şişme, kaşıntı ve hafif ağrı hissedebilirsiniz. Bu semptomlar doktorunuzun önereceği buz uygulamaları, yumuşatıcı losyonlar ve gerektiği taktirde hafif semptom giderici ilaçlar ile giderilebilmektedir.

Şişlik: Operasyondan birkaç gün sonra yüzde ve çoğunlukla göz çevresinde nadiren şişlik görülebilir. Bu durumda şişlik olan alana biraz buz koymak en iyi çözümdür. Özel bir ilaç kullanımı gerekmemektedir. Şişlik 5 gün sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Kaşıntı: Kaşıntı iyileşme belirtisidir ve operasyondan 2-3 gün sonra bu hissi hissetmek tamamen normaldir. Ekim yapılan alanı kaşımayın ve tırnaklamayın. Kaşıntı hissi birkaç gün devam edebilir.

Yanma hissi: Ekim gününden 4 gün sonra özellikle donör bölgede yanma hissi ortaya çıkabilir. Bu durumda, nemlendirici losyonu sadece donör bölgenize günde üç yada dört kez sürmeniz ve emilmesini beklemeniz önerilmektedir.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi sonrası hastaneden taburcu edilmek neredeyse bir gün sürer. Ameliyat sonunda ekim yapılan bölge ve donör bölge sargıya alınır. Ertesi gün hasta saç ekim merkezine dönmeli ve bu sargılar yenilenmelidir. Pansuman ise ameliyattan 2 gün sonra tekrarlanır. Doktor hastaya üçüncü gün ilk yıkama ve ameliyat sonrası önlemler hakkında detaylı bilgi verir. İkinci gün hasta evde istirahat eder. Üçüncü gün hastanın saçını yıkadığı ilk gündür. Bunun için hasta saç ekim merkezine giderek saçlarını yıkayabilir. Ancak evde saç yıkarken uzman tavsiyesi ve bilgisi ile yıkamak önemlidir. Bu konuda saç ekimi sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Ayrıca 15. güne kadar saçınızı günde iki kez yıkamanız gerekir. Çünkü şampuanın etkisi altında saçlar hızla uzar. Ancak bu aşamada şok dökülme evresi yaşanır. Bu açıdan saçlar dökülür ancak daha sonra kalıcı ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. 2. haftadan itibaren ise hastalar spor yapabilecek ve temkinli cinsel yaşamlarına devam edebilecek konuma gelirler. Bu aşamada çoğu yasaklar kalkar, ancak hastaların kafa bölgesine dışarıdan gelebilecek zararların farkında olması gerekir. Bu yüzden kafalarına darbe yememeleri önemlidir.

 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç ekimi sonrası süreç, titizlik, emek ve para gerektiren bir süreçtir. Doktor ve hasta açısından çok çaba gerektiren bu işlemin bir an önce yapılması önemlidir. Ancak uyulması gereken kurallar, kaçınılması ve saç ekimi sonrası yapılması gerekenler tamamen hastaya bağlıdır. Ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu açıdan ilk birkaç gün boyunca, enfeksiyon riskine karşı ekstra dikkatli olmanız gerekir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanmalısınız. Ayrıca doktorunuz tarafından verilen ilaçların tam zamanında alınması önemlidir. Bu yüzden doktorunuzun talimatlarına göre hareket etmeli ve müdahalenizin başarısını engelleyebilecek durumlardan kaçınmalısınız. Cinsel yönden aktif olmamalı ve spora ara vermeniz de önemlidir. Sağlıklı saç büyümesi için saçlarınızı kuvvetli rüzgarlardan, yağmurdan, güneşten ve tozdan korumanız ve gerekirse şapka takmanız gerekir. Ameliyattan sonra saçlar için sağlıklı maddeler içeren besinler tüketmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Son olarak başınızı sert bir şekilde çarpmamaya ve ekilen saçlara zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.