Saç ekimi sonrası spor, pek çok hastanın merak ettiği bir konudur. Saç dökülmesi yaşayan kişilere yaygın olarak uygulanan saç ekimi, estetik nedenlerle yapılan ameliyatlardan biridir. Hastalar ameliyattan 3 gün sonra normal hayata dönebilir.

Ameliyat başarılı olmasına rağmen, hastanın ameliyat sonrası bazı önemli noktalara uyması ve tam başarı ile ameliyatın başarısı büyük ölçüde arttırır. Örneğin ameliyattan hemen sonra güneş ışığına dik açıyla maruz kalmak ekilen saç köklerine zarar verebilir. Bu nedenle hastaların birkaç gün uygun bir şapka takması önerilir. Ayrıca saç ekimi sonrası egzersiz hastaların uyması gereken önemli noktalardan biridir.

Bu, başarılı ameliyat şansını artırmak için hastaların akıllarında tutmaları gereken önemli bir konudur. Bu açıdan her spor için farklılıklar vardır. Diğer bir deyişle hafif tempoda yürürken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak futbol oynamanız sağlığınız açısından sorunlar yaratabilir. Bu açıdan basit egzersiz ve ağırlık antrenmanlarının vücut üzerindeki etkileri aynı değildir.

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmanın Tehlikeleri Nelerdir?

Saç ekimi, genellikle saç dökülmesine karşı dirençli olan enseden alınan saçların, saç ekimi için ihtiyaç duyulan bölgeye nakledildiği cerrahi bir uygulamadır. Saç ekimi ameliyatında kanala giren saçların saç köklerine tutunması hemen oluşmaz. Bunun için köklerin yuvalarına uyum sağlaması gerekir. Bu dönemde en önemli faktör saç köklerinin korunmasıdır. Saç köklerini korumanın bu yöntemi, şok dökülme aşamasından sonra belirli noktalara dikkat edilmesine bağlıdır. Dikkatli olmamanız saç ekiminin başarısını etkileyecektir. Bu nedenle saç ekiminden sonra spor yaparsanız problem yaşayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Spor Ne Zaman Yapılır?

Bildiğiniz gibi vücuttaki tansiyon spor yaparken yükselir. Bu artış ise nabzı hızlandıracaktır. Daha hızlı atan bir nabız ise, kanın saç köklerinin bulunduğu kanaldan akmasına ve ekilen saç köklerine zarar vermesine neden olabilir. Bu faktörlerin yanı sıra spor sonrası vücudu esnetmek ve terlemek gibi faktörler de saç köklerinin sağlıklı beslendikleri kanalda oturmasını engelleyebilir.

Bundan dolayı saç ekimi sonrası spor ne zaman yapılır sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan saç ekimi sonrası yapılan sporlar da önemlidir. Ameliyattan en az 2 hafta sonra egzersiz yapmak ve tempolu yürüyüş yapmak herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak futbol, basketbol ve voleybol gibi top sporlarının aylarca durdurulması gerekir. Bunun nedeni, bu tür topla oynanan sporların vücuda aşırı yüklenebilmesidir.

Ayrıca top kafaya çarparsa bu darbe saç köklerine zarar verebilir. Takım sporlarına ek olarak, boks ve judo gibi etkisi yüksek sporlardan da iki ay ara vermek iyi bir fikirdir.

Hafif yürüyüş ve basit egzersiz için ameliyattan sonra en az 2 hafta beklemeniz gerekir. Saç ekiminden üç hafta sonra fitness, koşu ve ağırlık kaldırma gibi spor aktivitelerini yapabilir. Bu kişi bu sporları yaparken aşırıya kaçmama, yorgunluk ve yüksek tansiyondan kaçınmaya özen göstermelidir. Bu, ekilen saç köklerinin zarar görmeden sağlıklı bir şekilde büyümesi için özel dikkat gerektiren bir konudur.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.