Ataşehir Saç Ekimi

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Kaşıntılar genellikle 20 gün içinde kendi kendine biter. Kaşıntıyı azaltmak ve kendinizi iyi hissetmek için evde yapabileceğiniz basit yöntemler vardır. Saç ekiminden sonra başınızın donör ve alıcı bölgelerinde çok kaşıntı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, saç ekimi ameliyatından sonra kafa dersinin kendini onarmak için geçirdiği iyileşme sürecidir. Bu iyileşme sürecinin bir parçası olarak saç deriniz, istemeden bazı kimyasallar salgılar. Saç ekimi sonrası kaşıntı bir hafta sürer. Ancak kaşıntılar nadir durumlarda dört haftaya kadar sürebilir. Saç ekiminden sonraki 4 ila 5 gün içinde kafanızı yıkayamadığınız için ise kaşıntı daha da kötüleşebilir. Bu bölgeyi ilk kez yıkadıktan sonra kaşıntı büyük ölçüde azalacaktır. Ayrıca bu kaşıntılar geceleri daha kötü olma eğilimindedir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekimi sonrası kaşınmanın birçok farklı nedeni olabilir. Saç ekimi sonrası kaşıntı nedenleri arasında kafa derisi iyileşirken oluşan kabuklar yer alır. Saç ekimi sonrası kaşınmanın bir başka nedeni de alerjik reaksiyona neden olan şampuan ve sprey gibi ürünlerin erken kullanılması, deri altında kılların büyümesi ve çeşitli nedenlerle saçlı deride küçük deliklerin enfeksiyon kapmasıdır. Saç ekiminden sonra sürekli kaşıntı yaşıyorsanız, büyük olasılıkla bir enfeksiyondan kaynaklanan bir kaşıntıdır. Böyle bir durumda doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kaşıntı hissi 2 haftaya kadar azalır ve kendiliğinden geçer. Kaşıntı geçmiyorsa bu aşamada saç ekimi sonrası kaşıntı nasıl geçer sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Bu açıdan kaşıntıyı hafifletmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Ancak hiçbir şekilde saç derinizi kaşımamalısınız. Bu çok önemlidir ve asla hafife alınmamalıdır. Kaşımanız durumunda ise saç köklerine zarar verebilirsiniz. Bu da enfeksiyona neden olur.

Saç ekimi sonrası kaşıntı genellikle katlanılabilir olsa da bazen aşırı olur. Bu aşırı kaşıntı devam ederse müdahale etmemeniz önemlidir. Bunun yerine kaşıntıyı önlemek için saçınızı doktorunuzun önerdiği aralıklarla yıkayabilirsiniz. Saç ekimi sonrası zorunlu bir bakım rutini olan şampuanlama, kaşınan saçların ana nedeni olan kabukları yok eder. Bu nedenle saç yıkama işlemini asla geciktirmemelisiniz. Sadece doktorunuzun önerdiği şampuan ve kişisel bakım ürünlerini kullanmalısınız. Aksi takdirde, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. Doktorunuzun önerdiği yatıştırıcı şampuan ve saç kremi kullanmak kaşıntı hissini en aza indirecektir. Ancak bu durum uzun süreli olursa kaşıntı hissini azaltan kremleri kullanabilirsiniz. Elbette bu kremleri doktor kontrolünde ve doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Doktorunuza danışmadan asla solüsyon değişimi yapmamalısınız. Saç ekimi sonrası kaşıntı çözüm olarak çözümle bitmiyorsa bu sefer hap kullanabilirsiniz. Kaşıntı önleyici hapları kafanıza değil, doktor tavsiyesi üzerine almalısınız.