Beykoz Saç Ekimi

Ortalama 100.000 saçköküne sahip sağlıklı bir saç derisinde, günde ortalama 100-150 adet saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bunun nedeni hormonal ve diyet faktörleri, kimyasallara maruz kalma, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, saç büyüme bozuklukları, ilaçlar, zihinsel stres ve kafa derisi hastalıkları olabilir. Sağlıklı kişilerde saç dökülmesi 2 aya kadar sürebilir. Saç dökülmesi tedavileri genellikle bu sorunun görülmesinden 3-4 ay sonra başlamaktadır. Ardından tedaviden 6-12 ay sonra normale dönülmektedir.

Her bir saçın ömrü genellikle üçe bölünür. Büyüme süresi, saçların ayda ortalama 1 cm uzadığı en uzun dönemdir. Bu aşamadan sonra saçlar statik bir duruma geçer ve uzama birkaç hafta sürer. Saç dökülme aşamasına giren saçlar, saç kökü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2 ila 4 ay sonra dökülür. Saç kökleri dökülen saçları değil, yeni saçları oluşturur.Saç dökülmesi neden olur? Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormonal dengesizlik nedeniyle saç dökülmesi meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmesi ciddi bir tıbbi durumun belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsellik, stres, demir eksikliği ve hormonal dengesizliğin tümü saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: Genetik Faktörler
Erkek ve kadın saç dökülmesi nedenleri farklıdır. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle hormona duyarlı erkeklerde meydana gelen saç dökülmesidir. Bu tür saç dökülmesi kalıtsaldır ve kroniktir. Gerekli tedavilere başlamak veya Mezoterapi ve PRP yöntemlerini uygulamak saç dökülmesini yavaşlatacaktır. Bu tür saç dökülmesi kadınlarda da görülür. Ailede saç dökülmesi öyküsü olan kişiler, özellikle saç dökülmesine yatkındır. Tedaviye ek olarak aşırı stres, dengesiz beslenme, hormonal problemler vehormonal ilaçların eklenmesi saç dökülmesini ortadan kaldırabilmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: Kozmetik Faktörler
Kozmetik faktörler, kimyasal maddeler barındığı için saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu açıdan saçı sıkı bağlama, yüksek ısılı fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar ve benzeri nedenlerin hepsi saça dışarıdan zarar vererek saç dökülmesine neden olur. Bu durumda tek tedavi, bu uygulamaların saç üzerindeki etkilerini önlemektir. Gerekli güçlendirme ve saç bakımı prosedürlerini uygulamak, saçı istenilen görünüme kavuşturabilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: Yanlış Beslenme Düzeni
Kötü beslenmenin neden olduğu saç dökülmesi diğer bir yaygın faktördür. Sonuçta saç hayati bir organdır ve kanla takviye edilmesi gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme eksikliği, sürekli olarak aç olma ve yüksek karbonhidratlı yiyecekler sonunda saçı etkileyecektir. Dengeli bir diyete başlamak bu açıdan önemlidir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: Mineral Ve Vitamin Eksikliği
Beslenme eksikliğine rağmen saçtaki gerekli vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında bulunmaktadır. Vitamin ve mineral eksikliğiniz varsa (B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi) saçlarınızı beslemeniz gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: Hormonal Problemler
Kişilerdekihormonal sorunlar, gecikmiş veya düzensiz adet döngüleri, aşırı sivilce ve hızlanan kilo alımı varsa bunun sonucunda saç dökülmeleri meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri: İlaç Kullanımı Ve İç Hastalıklar
Bazı tıbbi hastalıklar;böbrek üstü bezi hastalıkları,şeker hastalığı, tiroid hastalıkları veya romatizmal hastalıklar için kullanılan hormon alımı, zayıflama ilaçları, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar saç dökülmesinin diğer sebepleridir. İndüksiyon, ameliyat, yüksek ateş hastalığı, kan kaybı, ağır travma, dikkate alınması gereken nedenlerden bazıları olabilir

Saç Dökülmesi Nedenleri: Stres
Saç dökülmesi sebepleri arasında aşırı stres de bulunmaktadır. Bu açıdan anksiyete ve depresyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, saçların dökülmesine neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.