Başkasından Alınıp Saç Ekilir Mi

FUE yöntemi ile saç ekimi nedir? diye sorulduğunda, yöntemin içeriği hakkında bilgi vermek faydalı olabilir. FUE saç ekimi yöntemi dünyada yaygın olarak kullanılan bir saç ekim yöntemidir. Bu yöntem üç aşamadan oluşur, ilk olarak saç kökleri alınır, ikinci aşamada ekim yapılacak bölgede saç köklerinin yerleşeceği kanallar açılır ve son aşamada açılan bu kanallara alınan saç kökleri nakledilir. Bu yöntemde saçlı deride herhangi bir kesi yapılmaz. FUE yönteminde saç kökleri donör bölge olarak seçilen (iki kulak hızası ve ense bölgesi)bölgeden mikro motor yardımıyla tek tek alınarak ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Donör bölgeden alınan saç kökleri hem bir bütün olarak alınmaz hem de donör bölgenin bütünlüğü bozulmadan hedeflenen greft sayısı alınır, aynı şekilde alınan saç kökleri tek tek istenilen bölgeye nakledilir. Bu nedenle saç kökü ekimi diğer yöntemlere göre bu yöntemin uygulama süresini uzatır. Günümüzde bu yöntem mikro-motorlarla yapılmaktadır.

FUE Yöntemi İle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi öncesinde kişinin saç alınacağı donör bölgedeki saçlarını 1 mm seviyesinde kısaltılır. Donör bölgeden saç köklerini alma süreci saç kısaltma işleminden sonra başlar. Operasyona başlamadan önce ekim yapılacak bölge ve saç alınacak donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu yöntemde genel anestezi kullanılmaz. Donör bölge genellikle kulak arkası ve ense bölgesi olarak tanımlanır. Saç ekimine ek olarak sakal veya bıyık ekimi de düşünülüyorsa profesyonel bir sağlık kuruluşuna bildirilmelidir. Çünkü donör sahadaki saç kökü ve doku kitlesi (greft) sayısı sınırlıdır. Lokal anesteziden sonra, kıl kökünü deriden ayırmak için mikro-motorun ucu, kıl kökü çıkışına doğru hareket ettirilir. Gerektiği kadar greft aldıktan sonra saçlar aynı şekilde istenilen bölgeye ekilir.

FUE Saç Ekimi Sonrası

Saç ekiminden sonra minimum bir gün istirahat edilmesi ve ertesi gün işe devam edilmesi önerilir. Ekilen saçlar, birinci ayda bir dökülme yani yenilenme süreci yaşar, üçüncü aydan itibaren çıkmaya başlar ve tam olarak çıkması ortalama bir seneyi bulur. Günümüzde birçok saç ekim uzmanı zamandan tasarruf etmek için artık elektrikli sistemleri tercih etmektedir. FUE motor ile daha sık greft toplanabilir ve aynı alan tarama hacmi kıyaslandığında motorun topladığı alandan daha fazla greft alınabilir. Bunun bir diğer avantajı da çoklu köke sahip olmasıdır. Bir diğer deyişle 2’li-3’lü kök ve 4’lü saç kökleri daha düşük parçalanma oranına sahiptir.

 

FUE Yöntemi Avantajları Nelerdir?  

FUE yöntemi, donör alanda sadece saçlı deriden greftin çıkarıldığı ve doku çıkarılmadan saç köklerinin ekildiği bir saç ekimi tekniğidir. Bu yöntemde dikiş gibi travmatik cerrahi müdahale gerekmez. Seanslar arasında uzun süre beklemeye gerek yoktur. Günümüzde bu yöntem genellikle saç ekimi ameliyatı için ilk tercihtir. İşlem sırasında herhangi bir komplike cerrahi müdahale olmadığı için hasta saç ekimi yaptırmaya daha kolay karar verebilir ve FUE yöntemini tercih edebilir. Bu tekniğin kullanıldığı saç ekiminde saç kökleri tek tek çıkarılarak saçsız bölgeye nakledilir.

Saç ekiminde kullanılan yöntemler kişiye ve saç açıklığına göre değişkenlik göstermektedir.

Kullanılacak yönteme, hem saç ekim uzmanı hemde saç ekimini yaptıracak kişiyle birlikte yapılan görüşme ve ön muayene neticesinde karar verilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.