Yüz Estetiği

Plastik Cerrahi

Yüz Estetiği

Geri Dön

Yüz Germe;

Yaşlanma kaçınılmaz bir süreçtir ve ilk bulguları daha 30’lu yaşlarda yüzde belirmeye başlar. Yaş ilerledikçe belirginleşir ve yüzdeki tüm dokular etkilenir. Yüz kemikleri incelir. Yüzde cilt elastikiyetini kaybeder, buruşur. Cilt altı yağ dokusu ve kaslarda erime ile yumuşak dokuda yer çekimi etkisiyle sarkma baş gösterir. Tüm cilt kırışıklık ve sarkmalarla kaplanmaya başlar. Sonuçta yüz yorgun, yaşlı ve çökmüş bir görünüm kazanır. Yüz germe işlemi ile ilerleyen yaşın bu tür sonuçlarını düzeltebilmek mümkündür.

Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz. Yapılan ameliyat kişiyi bulunduğu yaştan daha genç ve daha canlı görünüme kavuşturur, fakat yaşlanma süreci devam eder. Yüz, anatomik olarak üç farklı bölgeye ayrılır ve gençleştirmeye yönelik olarak yapılacak cerrahi girişim için her bölge ayrı ayrı değerlendirilir.

Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşları içerir, bu bölgeye uygulanan girişim TÜM YÜZ GERME ya da ORTA YÜZ GERME işlemidir. Orta yüz, yanak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim orta yüz ya da yanak germe işlemidir. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ya da boyun germe işlemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.  Yüz germe operasyonu genel anestezi ile yapılır.

Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 3-6 saat sürer. Yüz germe girişimi sırasında kesi tamamen saçlı deri içerisinde yapılır.

Orta yüz ve alt yüz germe işlemi sırasında ise kesiler kulak önü ve arkasındaki sınırdan yapılır. Operasyon izi saçlı deri içinde ve katlantı bölgelerinde kaldığı için hiçbir zaman iz sorunu olmaz. Operasyondan sonra yüzde şişlik ve morarma olağan bir süreçtir, genellikle ciddi ağrı sanılanın aksine olmaz. İlk günler olacak ağrılar için ağızdan alınacak basit ağrı kesiciler yeterlidir.

İlk 24-48 saat bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltmaktadır.

Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir.

Operasyon sonrası 1.gün zaten drenler alınacağı için bir gün hastanede yatmak gerekebilir.

Dikişlerin çoğu eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. Kalan birkaç dikiş 7-10 gün sonra alınır. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir.

Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durduramaz. Yapılan ameliyat kişiyi bulunduğu yaştan daha genç görünüme kavuşturur.

yuzgerme

Yüz Askısı;

Ciltte yaşa ve zamana bağlı olarak elastikiyet kaybı ve deformasyonlar oluşur. Buna bağlı olarak yüzde ve yanaklarda sarkma başlar. Askı tekniğiyle bu sarkmalar giderilmeye çalışılır. Operasyon yaklaşık bir saat sürmektedir.

yuzaskisi

Alt Göz Kapağı Estetiği;

Cildimizdeki en ince deri göz kapaklarımıza aittir. Bu sebeple yıllar geçtikçe yer çekimi ve yaşlanmasından dolayı göz kapakları sarkar ve torbalanmalar oluşur. Bu sebeple görüş bozuklukları ile yorgun ve yaşlı bir görüntü oluşmaya başlar, göze yapılan basınç kişiyi rahatsız eder. Alt Göz kapağı operasyonu sadece estetik açıdan değil, kişinin yaşam kalitesini düşürmesi sebebiyle sağlık açısından da yapılması uygun görülen bir operasyondur. Göz kapağı operasyonu yapan cerrah tarafından dikkatli doğru ve profesyonel bir şekilde hesaplanarak yapılmalıdır.

Göz kapakları vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha hızlı iyileşir. Yapılan işlemde alt göz kapağı kirpik diplerine saklanması nedeniyle karşıdan bakıldığında kesi izinin fark edilmesi güçtür. Alt Göz kapağı işlemi uygun hastaya doğru bir şekilde yapıldığı taktirde kişiyi oldukça gençleştiren daha canlı ve sağlıklı bir görüntü sunan bir operasyondur. İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılabilir. Bu tercih cerraha bırakılmalıdır.

Hasta aynı gün taburcu edilir ve 1 hafta içinde hastamız sosyal yaşantısına dönmektedir.

estasaglik_02

Üst Göz Kapağı Estetiği;

Cildimizdeki en ince deri göz kapaklarımıza aittir. Bu sebeple yıllar geçtikçe yer çekimi ve yaşlanmasından dolayı göz kapakları sarkar ve torbalanmalar oluşur. Bu sebeple görüş bozuklukları ile yorgun ve yaşlı bir görüntü oluşmaya başlar, göze yapılan basınç kişiyi rahatsız eder. Üst Göz kapağı operasyonu sadece estetik açıdan değil, kişinin yaşam kalitesini düşürmesi sebebiyle sağlık açısından da yapılması uygun görülen bir operasyondur.

Göz kapağı operasyonu yapan cerrah tarafından dikkatli doğru ve profesyonel bir şekilde hesaplanarak yapılmalıdır. Göz kapakları vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha hızlı iyileşir. Yapılan işlemde üst göz kapağı katlanma çizgisine, saklanması nedeniyle karşıdan bakıldığında kesi izinin fark edilmesi güçtür.

Üst Göz kapağı işlemi uygun hastaya doğru bir şekilde yapıldığı taktirde kişiyi oldukça gençleştiren daha canlı ve sağlıklı bir görüntü sunan bir operasyondur.

İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılabilir. Bu tercih cerraha bırakılmalıdır.

Hasta aynı gün taburcu edilir ve 1 hafta içinde hastamız sosyal yaşantısına dönmektedir.

ustgozkapagi

Yağ Enjeksiyonu;

Yağ enjeksiyonu yüzün ya da vücudun herhangi bir yerinin hacim eksikliğinin giderilmesi için en uygun operasyondur. Özellikle yüz bölgesi yıllar içinde kollajen hacmini kaybeder ve yüzde yorgun mutsuz ve yaşlı bir ifade oluşur. Bu görünümün düzeltilmesi için yağ enjeksiyonu oldukça etkili bir yöntemdir. Cilt fazlalığı olmayan hastalarda oldukça etkili sonuçlar alınabilir.

Bu uygulama vücudun her yerine yapılabilir. Uygulamada liposuction operasyonu yapılır ve alınan yağlar işlemden geçirilerek iz kalmayacak şekilde yüzün ve vücudun istenilen bölgelere özel bir kanülle verilir.

Ödem 1-3 hafta içinde iner. Hiçbir zaman verilen yağların yüzde yüzü erimez. 6 ay sonra yaklaşık %40’ı kalır. 2. bir seans ile yaklaşık 5-6 yıl istenilen hacim korunur. Bu değerler kişiye göre değişiklik gösterilebilir. Yağ enjeksiyonu birçok operasyonla kombine edilebilir.

yagenjeksiyonu

Çene Estetiği;

Çene estetiği insanların doğuştan gelen alt veya üst çenede oluşan doğumsal ya da kaza sonucunda oluşan problemleri gidermenin cerrahi ismidir.

Çene cerrahisinde yapılan işlemler çene törpüleme, çene uzatma, çene kısaltma, öne veya arkaya alınması gibi operasyonları içerir. Çene ucu geride olan hastalara yapılacak en uygun işlem çene protezidir. Bu işlem cerrahın seçeceği protez büyüklüğüne göre ağız içinden ya da çene altından yapılan küçük bir kesiyle yerleştirilir.

Operasyon yaklaşık 1 saat sürer genel anestezi altında yapılır hasta 1 gece hastanede misafir edilir bu işlemde en dikkat edilecek unsur, hastanın 1 haftalık süreçte kendisini, çenesine gelecek darbelere karşı muhafaza etmesidir. Bu 1 haftalık süreç sonunda hasta sosyal yaşantısına rahatlıkla dönebilir.

Çene ucu küçültme işleminde ise çene kısmına törpüleme işlemi yapılarak, yüz ile daha uyumlu hale getirilir.

ceneestetigi

Kepçe Kulak Estetiği;

Kepçe kulak deformesi genellikle genetik etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu deformeleri kepçe kulak estetiği uygulanarak giderilmektedir. Tıpta otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatı bu soruna kalıcı çözüm olmaktadır.
Bu sorun kulaklarda yaşanan bozuklukların en başında gelmektedir. Yüzün estetik açıdan görünümünü tamamlayan kulakların kepçe olması halinde kişilerde farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar ilerleyen dönmelerde saçlarla kapatılmaya çalışılsa bile, bu uygulamada fazla başarı sağlanamaz. Özellikle çocuklar bu konuda psikolojik sorunları oldukça fazla yaşar.

Bu nedenle kulağın kıkırdaklarının gelişimini tamamladığı 5-6 yaşından itibaren bu sorun kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak çözümlenmelidir.

Bu ameliyatlar kişilerde psikolojik sorunlara neden olan kepçe kulak problemini ortadan kaldırdığından, bir estetik ameliyat olarak değerlendirilmemelidir.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı)nin en erken uygulandığı dönem nedir?

Kepçe kulak deformesi toplumda en fazla rastlanan bir şekil bozukluğu olarak dikkat çekmektedir. Bu şekil bozukluğunun doğuştan itibaren olması, kepçe kulak sorununun genetik olduğunu göstermektedir. Kulaklardaki gelişimin tamamlanması yani kıkırdak dokularının şekillenmesi 5-6 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde kulakların görüntüsünden rahatsız olan çocukların sosyal çevresiyle iletişimini koparabildiği gözlenmektedir. Çocuklar için ruhsal sorunlara neden olabilecek kepçe kulak deformesi okul çağından önce düzeltilmelidir. Çocukların okul döneminde sosyal bir travma yaşamamaları için kepçe kulak ameliyatı daha önce yapılmalıdır.

Bu ameliyat kulak gelişimini tamamlamış olan her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi okul döneminden önce yaptırılmasıdır.

Cerrahi yöntem kullanılarak yapılan ameliyat sonrasında, yapılan kepçe kulak estetiğinde geri dönüş mümkün değildir. Kepçe kulak estetiği yapılan kulaklar kalıcı olarak şekillendirilmektedir. Kepçe kulak ameliyat kararı nasıl alınır? Yapılan muayenede kulakların yapısı incelenerek, bunların nasıl düzeltileceği konusunda gereken karar verilecek ve ameliyat planı yapılacaktır.

Deforme tek kulakta olsa bile, bazı durumlarda simetriyi sağlamak için her iki kulağa müdahale edilmesi gerekebilir.

Kepçe kulak ameliyatının gerekli olduğu kararından sonra, hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken konular konuşulacaktır. Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi türü, cerrahi yöntemler tüm açıklığıyla doktor tarafından hastaya anlatılacaktır.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı) nasıl uygulanır?

Kulak arkasından ve hiç fark edilemeyecek kadar küçük bir kesiyle gerçekleştirilen kepçe kulak estetiği sayesinde, kulak kepçesinde kalıcı bir şekillendirme yapılır. Kulaktaki kıkırdak yapılar, ameliyat sırasında kullanılan kalıcı dikişlerle uygun açıya getirilerek şekillendirilmektedir. Bu ameliyat kulakta kalıcı bir düzelme meydana getirir. Ameliyatın en büyük avantajı, kepçe kulak deformesinin yeniden tekrarlama olasılığının olmamasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı sırasında 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anestezi yapılmakta, daha büyük yaştaki kişilerde lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat her iki kulak için, yaklaşık olarak 1 saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra kulakları baskılayıcı bandaj uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanmayan kişiler dışındakiler aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir.

Kulaklardaki bandajlar 5 gün süreyle açılmaz. Bu süre sonunda bandajlar doktor tarafından açılarak, hastaların kulaklarına tenisçi bandı takılır. Görünürde herhangi bir iz kalmayan ve başarılı bir şekilde gerçekleşen ameliyatların ardından, kişilerin kendine olan özgüveni artar ve yaşama daha iyi bağlanırlar.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı) riskli bir ameliyat mıdır?

Bu ameliyatların risk oranı oldukça düşüktür. Ancak uygulanan bir cerrahi girişim olduğundan, potansiyel risk faktörleri olabilir.

Bu faktörler ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşma, kanama olması, hematom yani kan birikimi gibi risklerdir.

Bunlar çok nadir olarak gelişse de hastalara bu konuda gereken bilgilendirme yapılır. Hastaların estetik olarak yaşayabileceği problemlerin başında, kulaklarda oluşacak asimetriler gelir.

Çoğu hastanın ameliyat öncesinde de asimetrisi olabilir. Bunların giderilmesi her zaman kolay olmaz. Ancak kulakların simetrik olması, ameliyat sonrasında asimetri oluşması sorunu da yaşanabilir. Oluşabilecek diğer sorun ise kulakların ameliyatla başa daha yakın hale getirilmesidir. Fakat bu tür sorunlarda nadir olarak yaşanabilir.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatı)nden sonra normal yaşama ne zaman dönülebilir?

Bu ameliyatı olan kişiler iş yaşamına ve sosyal hayatına dönüşte erkek ve kadın hastalara göre farklılıklar yaşarlar. Kadınlar saç bandını normalde saçlarına aksesuar olarak kullandığından, ameliyat sonrasında normal yaşamalarına hemen dönebilirler.

Erkeklerin bu şansı olmadığından, normal yaşama dönüş sürecinde biraz beklemeleri gerekir. Saç bandı uygulaması eskiden yapılan klasik bandaj uygulamasına göre daha kullanışlıdır.

Kepçe kulak estetiği (ameliyatın)de iyileşme süresi ne kadar sürer?

Kepçe kulak ameliyatından sonra her iki kulağın üzerine uygulanan baskılı sargıyla hasta, başka bir sorunu yoksa aynı gün içinde evine gidebilir. Ameliyattan sonraki gün hastanın doktoruna pansuman için gitmesi gerekir. İlk günde gerdirmeden kaynaklı kulaklarda biraz ağrı olsa da ağrılar normal ağrı kesici ilaçlarla rahatça giderilebilir.

Kulaklardaki sargılar açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da kadınların kullandığı saç bandı takılması gerekir. Takılacak bandın çok gevşek ya da çok sıkı olmaması gerekir. Ameliyatın ardından 3-5 gün süreyle işlem yapılan kulaklarda hafif bir kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu süre geçtikten sonra kulaklarda düzelme gözlenir. Kepçe kulak ameliyatı yapılan estetik ameliyatlar içinde kısa sürede iyileşme gösteren operasyonlar arasında yer alır.  Kulakta oluşan ödem ameliyattan sonra iki hafta içinde geçer. Kulağın gerçek şekline kavuşması 1-2 ay kadar sürer. Ancak bu sürede kulaklardan rahatsız olacağı bir görüntü meydana gelmez.

Ameliyatın kulağın arka bölümünden yapılması ve açılan kesinin orada olması sebebiyle, kulaklarda görünür bir iz kalmaz. Bu ince kesi yeri ve dikiş izi ameliyattan belli bir sonra iyice belirsiz bir hale gelir.

kulakestetigi

Ücretsiz Muayene için Randavu Alın

İsim Soyisim

Telefon Numarası

Mesajınız

Müşteri Temsilcisi
0532
374 78 25