YÜZ ESTETİĞİ - Este sağlık YÜZ ESTETİĞİ - Este sağlık
YÜZ ESTETİĞİ

ESTE SAĞLIK YÜZ ESTETİĞİ

Yaşımız ilerledikçe, zamanın bizden götürdüklerini somut olarak görebileceğimiz en belirgin alan yüzümüzdür. Özellikle 30 yaş ve sonrasında başlayan kırışıklıklar, kaz ayakları, cildin parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü yitirmesi, sarkmalar vb. durumlar hem kadınları hem de erkekleri estetik olarak oldukça mutsuz etmekte ve yüz estetiği yaptırma isteklerinin önüne geçememektedirler.
 
Yaptırılan çeşitli yüz estetikleri sonrasında bireylerin hepsi bu girişimlerinden çok mutlu olmakta, kendilerinde meydana gelen değişimlerden oldukça memnun oldukları bir hayat sürmektedirler.
 

İdeal Bir Yüz Nasıl Olmalıdır?

Yüz estetiği erkek ve kadınlarda aynı altın orana sahip olarak tutturulabilir. İdeal olacak yüz çehresini tanımlayacak olursak; ince yapıdaki bir çene, ters üçgen şeklinde duracak genişleyen ancak dışarıya doğru çıkıntı şeklinde olmayacak ince yanaklar, hafif dolgun elmacık kemikleri, birbiriyle paralel ve yüzün proporsiyonunu bozmayacak kaşlar birbirini tamamladığında ideal olacak görüntüye kavuşulduğu söylenebilmektedir.
 
İşte bahsettiğimiz bu güzel görüntüyü yakalayabilmek için de ilerleyen yaşlarda yüz estetiğine imkanlar dahilinde çoğu zaman kaçınılmaz olarak ihtiyaç duyulmaktadır.
 

Yüz Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

  • Alın Gerdirme Estetiği : Alın bölgesi kırışıklığı bazı kişilerde çok erken yaşlarda görülebilmektedir. Bunun en bilindik sebebi kişinin çok fazla mimik kullanıyor olması ve cilt elastikiyetini korumasına yardımcı olacak koşullardan uzak durmasıdır. Bu koşullar sonucunda da bu bölgede oluşan kırışıklıklar bireylerin yaşlı ve yorgun görünmesine sebebiyet vermektedir.

 
Alın gerdirme, temel olarak endoskopik yöntem ve açık/klasik yöntem olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Her iki teknik de genel anestezi ile hastane ortamında, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Ortalama ameliyat süresi endoskopik yöntem ile 2 saat civarındayken, açık/klasik yöntemde ortalama olarak 1-1,5 saat sürmektedir.
 
Bahsettiğimiz bu tekniklerden hangisinin hastaya uygun olacağı ise doktorun yapacağı muayene sonucunda belli olmaktadır. Ameliyat sonrası kişiye göre 3 veya 4 gün aralıklar ile süren morluk veya şişlik söz konusu olabilir. Fakat bu şişlik ve morluklar günlük hayatı etkileyecek faktörde değildir.
 

  • Kaş Kaldırma Estetiği : Kaşlarımızın altında bulunan dokular zamanla sarktığından ötürü

 
göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir. Bu kötü görüntüden kurtulmak için de kaş estetiklerine ihtiyaç duyulur. Kaş kaldırma estetiklerinin kadınlar ve erkekler için farklı alternatifleri bulunmaktadır. Bunun nedeni; genelde kadınlar ve erkeklerde saç çizgisinin farklı olması, alın yapısının geride olması gibi durumlardır ve bu durumlar da ameliyat tiplerini değiştirebilmektedir.
 
Bu estetiğin uygulanma aşamasında kişinin saçının içerisinden küçük bir kesi yapılarak, endoskop denilen cerrahi kameralar ile bu kesiden girilip dokuların yukarıya doğru sabitleştirilmesi sağlanır. Hastane koşulları altında genel anestezi ile bu ameliyat, 1-2 saat içerisinde sonlandırılmaktadır.
 

  • Dudak Estetiği : Dudaklara yapılan müdahaleler, kişinin neye ihtiyacı olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bunun anlamı, kişilerin dudaklarının bazı durumlarda operasyon geçirmeye ihtiyaç duyması bazen de sadece enjeksiyon uygulaması yapılarak durumun toparlanabilme imkanının bulunmasıdır.

 
Enjeksiyon uygulaması yapılırken ya alt dudağa ya da üst dudağa dolgu maddesi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda da (kişilerin geçirdikleri başka estetikler sonrasında kendi vücut yağları ayrılarak dudak dolgusu olarak kullanılabilmektedir) kişilerin kendi yağ dokuları dudağa enjekte edilebilmektedir. Ancak bu yağ dokuları, yapılan dolgu malzemesi uygulamasına nazaran daha kısa süre içerisinde erimektedir.
 
Operasyon kısmına değinirsek de, özellikle ince dudaklı kadın ve erkeklerin ya da dudak üstü mesafesi çok geniş olan kişilerin dolguyla vs. kurtaramayacakları bir durum olduklarından operasyon geçirmeleri şart olmaktadır. Ameliyatla bu mesafe kısaltılarak dudağın dolgunlaşmasına yardımcı olunur.
 

  • Yüz Gerdirme Estetiği : Yüz estetiği konusunda en çok tercih edilen estetiklerden bir tanesi de yüz gerdirmedir. Popüler olan “örümcek ağı gerdirme”, “iple askılama” gibi yöntemler son zamanlarda sıklıkla gerçekleştirilen operasyonlar arasındadır.

Yanakların aşağıya doğru sarkması, oluşan derin kırışıklıklar, çene çizgisinin sarkmalardan dolayı kayması, boyun bölgesinde oluşan torbalanmalar ve sarkmalar gibi problemler çözüm yolu olarak yüz germe ihtiyacını beraberinde getirir.
 
Klasik yüz gerdirme tekniğinde yüzde favori bölgesi denilen alandan başlanarak kulak önünden arkasına doğru bir kesi atılır. Deri gerginleştirilerek sarkmış olan alan kesilir ve sıkı hale getirilmiş cilt bu kesi yerlerinden dikilerek toparlanır.
 
Sarkan ve kırışan yerlere yapılan dolgu uygulaması sayesinde cildin gençleşmesi sağlanır. Yüz germe işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yapılan operasyonlarda ya da dolgu malzemelerinin uygulanış aşamasında yüz sinirlerine zarar verilmemesine dikkat edilmesidir.
 

  • Burun Estetiği : İlk izlenim olarak yüzümüzde dikkat çeken bölgelerimizde ilk sıralarda burnumuz yer almaktadır. Burnun ön taraftan bakıldığında görüntü olarak beğenilmemesi, burun sırtındaki problemler, burun deliklerindeki şekil bozuklukları veya burnun fizyolojik olarak nefes alma problemleri neticesinde burun estetiğine ihtiyaç duyulmaktadır.

 
Açık ve kapalı teknikle yapılacak burun estetikleri, operasyon kısmında ele alacağımız tekniklerdir. Bunun yanında operasyonun tercih edilmediği durumlarda buruna dolgu yapılarak şekil bozuklukları da (nefes problemleri vb. yoksa) ortadan kaldırılabilmektedir.
 
Açık ameliyat yapıldığında iyileşme süreci uzayabilmekte, (morluklar ve ödemlerin iyileşme süreci olduğundan) ancak sadece dolgu uygulaması yapıldığında 15-20 dk. içinde kişi normal hayatına dönebilmektedir.
 

  • Yanak Estetiği : Yüz estetiği alanında son yıllarda magazinsel olarak da ismini çok duyduğumuz estetiklerden biri olan yanak estetiği (yaygın bilinen adıyla “Hollywood yanağı estetiği), yanakların daha keskin ve dikkat çekici bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

 
Bişektomi olarak da bilinen bu estetik müdahale, yanağın içerisinde yer alan yağ keseciklerinin ufak bir ameliyatla alınması ve kalıcı olarak yanak hattının keskinleşmesini sağlamaktadır. Ameliyat ortamında genel ya da anesteziyle yapılan bu müdahalede, yanağın şişkin görünmesini sağlayan yağ torbaları alındığından kişi ilerleyen dönemlerde kilo alsa da yanak eski yayvan ve sarkık görüntüsüne bir daha geri dönmemektedir.
 

  • Çene Estetiği : Bu estetik çeşidi; çene ve yüz hatlarının daha da belirginleşmesi için, geçirilen travmatik sorunlar sonrasında veya daha estetik bir yüz görünümü isteği doğrultusunda kişilerin tercih ettiği bir operasyon türüdür.

 
Yüz estetiği alanında çene estetiği operasyonunu ele aldığımızda iki farklı yöntem karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemler; çene törpüleme ve çene ucuna yapılan estetik müdahalelerdir. Çene törpüleme işleminin öncesinde hastanın, yüz hatlarına uygun olacak çene yapısı belirlenir.
 
Daha sonra belirlenen şekle kavuşmak için hasta ameliyata alınarak genel anestezi altında çene törpüleme işlemi gerçekleştirilir. Bu törpüleme işlemi aynı zamanda fazla uzun olmayan çene boyunu küçültmek için de uygulanmaktadır. Operasyon sonrası hasta düzenli bir şekilde kontrole gelmeli ve yediği içtiği şeylere çok dikkat etmelidir.
 
Bir diğer çene operasyonu türü olan çene ucu estetiğinde, kişilerin özellikle çene ucuna müdahale edilmektedir. Normalden daha uzun ya da daha kısa olan çenelerin yüz hatlarıyla ve burun yapısıyla entegre olacağı bir müdahale gerçekleştirilir.
 
Ameliyat sonrası çene ucunda şişlikler ve morluklar oluşması olağandır. Bazı hastalarda eğer şartlar uygunsa hiç ameliyat süreci geçirilmeden çene ucuna yapılacak dolgu işlemleriyle de çenedeki şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilmektedir.
 

    • Kulak Estetiği : Yüz estetiği aşamalarında aslında ilk akla gelen bölgelerden olmasa da, ilk izlenimde karşımızdakilerin mutlaka dikkatini çeken bölgelerden biri kuşkusuz ki kulaklarımızdır. Yüzümüzde kusursuz bir görünümümüz olsa da, kulaklarımızdaki şekil bozuklukları kişilerde düzelttirilmesi gereken kusurlar olarak kabul edilmektedir.

 

En yaygın kulak estetiği modeli kepçe kulak estetikleridir. Kulağın dışa doğru dönüklüğü ortadan kaldırılarak kafamıza olması gereken mesafeye çekilir. Bununla birlikte kulak memesi sarkıklıkları, kulağın iç kısmında kalan şekil bozuklukları da aynı şekilde estetik müdahaleyle düzeltilerek psikolojik olarak daha memnun hissedilen süreçlere ulaşılmaktadır.
 

Endoskopik Yüz Germe Nedir?

Klasik yüz germe estetiği ile farklı olarak; yüzümüzün orta bölgesine, boyun bölgesine, alın bölgesine ve kaşlara ortak müdahale eden bir işlemdir. Cilt üzerinde çok küçük delikler açılarak yapıldığından hem iz kalma ihtimali en aza indirilebilmekte hem de ameliyat sonrasında yaşanacak ağrı, acı gibi sorunlar da en aza indirilebilmektedir.
 
Uygulama aşamasında saç derisinden öncelikle 3-4 adet küçük çaplı kesiler açılır. Bir kesiden sokulan optik görüntüleme sistemiyle nerelere müdahale edilmesi gerektiği belirlenirken, diğer deliklere sokulacak minimize boyutlardaki aletlerle de kesme işlemi, doku ayırma işlemi ve askılama işlemi yapılmaktadır. Doktorun ve anestezistin uygun görmesine göre sedasyonla ya da lokal anesteziyle yapılan bu yüz estetiği, aynı gün ya da ertesi gün taburcu olma imkanı sunmaktadır.
 

Yüz Estetiği Fiyatları

Yüz bölgesine yapılan estetiklerin her birinin ayrı ayrı ücretlendirme politikası bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü, yüz estetiği konusunda verilebilecek kesin bir fiyat bulunmamaktadır. Her kişinin ihtiyaç duyduğu estetik hizmetleri birbirinden farklı olabileceğinden; bireylerin tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu ve bu hizmetler karşılığında ne kadarlık bir bedel ödemeleri gerektiğini öğrenmeleri için mutlaka tercih ettikleri estetisyenle yüz yüze görüşüyor olmaları gerekmektedir.

İletişim Formu
close slider
[contact-form-7 id="131" title="İletişim formu 1"]
Open chat
Yardıma İhtiyacınız mı var ?