Play Video

Saç Anatomisi

Kafa derimiz üzerinde oluşan kıl kümesine saç denir. Bu kıl kümeleri saçlarımızı oluşturur. Her insanın saç şekli birbirinden farklı olsalar bile saçlarımız yapısal olarak aynıdırlar. Saç telleri çok ince olsalar da yapısal olarak çok kuvvetli ve özelliği sayesinde çokça dayanıklıdırlar. Kafa derimizde saçlı alan yaklaşık 500 santimetre karedir. Yaklaşık 100 / 250 bin tel saç teli bulunur. Bu kişiye göre değişmektedir. Her bir saç telinin kalınlığı 0.06 milimetre ile 0,14 milimetre arasında değişir. 

Saçın Anatomisi ve

Saç Yapısı

Saçlarımız yapı olarak ise keratin dediğimiz, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteinden oluşmaktadır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar. Saçlarımız, saç gövdesi ve saç kökü dediğimiz iki bölümden oluşmaktadır. Saç kökü, kafa derisinin iç kısmındaki folikül yapısının içinde yer alır. Saç kökünün en alt kısmında saçların büyümesi ve beslenmesini sağlayan kan damarlarının olduğu dermal papilla dediğimiz bir kısım vardır. Saç tellerinin uzamasını ise papilla nın içerisindeki hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlayan ve yeni saç üretemini sağlayan matriks bölümü vardır. Yani bu bölümde hücrelerin bölünüp çoğalmasıyla birlikte saçların uzaması meydana gelir. Bütün saç kökleri hem iç hem de dış kök kılıfları ile etrafı çevrelenmiştir. Saçın ve aynı zamanda kafa derisinin yağlanmasını sağlayan sebas salgı bezleri sayesinde saçın ve kafa derisinin yağlanması sağlanır.

Saçın Anatomisi

Pigmentler sayesinde saçta renk oluşumu oluşmaktadır. Sarı, kırmızı ve mavi renkten oluşan bu pigmentler azaldığında saçta beyazlama, hiç olmadığında ise albino denilen durum oluşur. Yani beyaz deriye veya renksiz ve hafif saçlara neden olur.
Saç gövdesi ise 3 tabakadan oluşur; iç kısımda saç iliği ( midulla ) Orta kısımda keratin liflerinden meydana gelen korteks vardır. Saça sağlamlık, esneklik ve renk verir. Saç gövdesinin dışında ise ölü hücrelerin kalıntılarının birbirlerinin üzerine sıralanmasından oluşan saç korteksini koruyan kutikula tabakası bulunur.

Önce Sağlık,Doğallık.

bizi Tercih Edenler Mutlu.

Neden este Sağlık ?

Tam Teşekküllü Hastane 

Tüm operasyonlarımız tam teşekküllü JCI belgeli ve akredite olmuş hastanelerde yapılmaktadır.

%100 Başarı ve mutlu hastalar

Bizi farklı kılan işimize olan aşkımız operasyonların her aşamasında ayrı bir emek ayrı bir özveri gösterildiğinde başarı ve mutluluk kaçınılmaz olur.

Hijyen ve Sterilizasyon

Este Sağlık olarak Hastanelerimizde hijyen ve sterilizasyon kuralları tam olarak yapılır. Kullanılan malzemeler tek kullanımlıktır.

Ağrısız Anestezi

Operasyonlarımızda arasız anestezi cihazı kullanılarak ağrı ve acı hissetmezsiniz.

Ömür boyu Garanti ve Ömür boyu tıbbi destek

İşimizin daim arkasında ve takipçisiyiz. Verdiğimiz talimatlara uyulduğu takdirde tüm işlemlerimiz ömür boyu garantilidir.

saç ekim merkezi