Saç Sağlığı I Saç Bakımı I Saç Ekimi I Este Sağlık I Saç Ekim Merkezi I Saç Sağlığı I Saç Bakımı I Saç Ekimi I Este Sağlık I Saç Ekim Merkezi I
Saç Ekimi

ESTE SAĞLIK Saç Sağlığı

Her erkek ve kadın için saçlar, dış görünüşlerini etkileyen ve psikolojik olarak mutlu ya da mutsuz olabilmelerine sebebiyet veren en önemli faktörlerdendir. Kadınlar için bakımsız görünen ve dökülen saçlar, erkekler için de kellik durumunun meydana gelmesi en istenmeyecek ve üzüntüye sebep olacak durumlardandır. Sağlıklı saçlar için alınacak önlemler, bu üzüntülerin yaşanmasına engel olabilmektedir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

Bahsettiğimiz bu durumların meydana gelmesine sebep olarak güneş ışınlarının saçları kurutmasını, saçlarda nem problemi yaşanmasını, saçların çok sıcağa ya da çok soğuğa maruz kalmasını, düzensiz beslendiğimiz ve yoğun stresli bir hayatımız olmasını, yanlış saç stili kullanmamızı ya da sudaki mineral/kireç seviyesinin saçlara zarar verecek ya da az gelecek seviyede olmasını gösterebilmemiz mümkündür.

Bu saydığımız sebeplerin dışında genelde erkek tipi saç dökülmesi olarak sıklıkla karşılaştığımız kellik problemleri de sağlıklı saçlara özlem duyulduğu durumlar arasındadır. Başın ön kısımlarında veya arka tepe kısmında meydana gelen sık sık gördüğümüz kellik durumu, sağlıklı saçlara kavuşulması için doğal yöntemlerle gösterilecek çabaları ya da uzman ellerde yaptırılacak saç ekimi unsurlarını da beraberinde getirmektedir. Ancak tüm bu nedenlere rağmen, doğru zamanda doğru şekilde yapılan bakımlar neticesinde sağlıklı saçlara kavuşmak imkansız bir unsur olmaktan çıkmaktadır.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN

Saçlarınızın dökülmemesi temennisi güderek evvela stresten uzak durmalısınız.

Saçlarınız için etkili olan vitaminleri kan testi yaptırarak öğrenmeli; sonrasında bu vitaminleri öncelikle doğal yolları tercih ederek, ihtiyaç duyulması halinde de ilaç takviyesi şeklinde almanız önerilir.

Saçların her gün yıkanması doğru görülmemektedir. En azından 2 günde 1 yıkayarak saçın kendi yağı ile beslenmesine yardımcı olunmalıdır.

Sıcak su saçları matlaştırır. Bu sebepten saçlar yıkanırken ideal olan su ılık sudur. Yıkama esnasında saç derisine masaj yapılması da ihmal edilmemelidir. Çünkü diplere masaj yapılarak yıkanan saçlarda kan dolaşımı artar ve hem kökler hem de saçın gövdesi daha sağlıklı olur.

Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler arasında en önemli maddelerden biri de bireylerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesidir. Düzgün ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren bireylerin saç sağlıklarının da oldukça iyi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden demir, biotin (B7 vitamini), çinko, A vitamini, C vitamini, D vitamini , E vitamini, B5 ve B12 vitaminlerini içeren besin ve gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Pek dikkat edilmese de, saç uçlarını düzenli aralıklarla kestirmek saç sağlığını kazanmanın önemli noktalarındandır. Saç uçları yıkamanın, taramanın ve çevre faktörlerinin de etkisiyle çok çabuk kırıldığından bu kırıkları düzenli aralıklarla aldırmak daha sağlıklı saçlara kavuşulmasına ve saçların daha kısa sürede uzamasına yardımcı olacaktır.

Son olarak özellikle kadınları ilgilendirecek bir husus olarak, saçları şekillendirmede kullanılan yüksek ısılı aletlerin kullanımına değinmek gerekir. Fön makinesi, düzleştirici, maşa gibi aletlerin kullanımını mümkün oldukça aza indirerek saçlara verecekleri hasarın önüne geçilebilir. Eğer sürekli kullanılması durumunun önüne geçilemiyorsa, en azından bu tip aletleri en düşük ısıda kullanmak bir nebze olsun fayda sağlayacaktır.

İletişim Formu
close slider


Open chat
Yardıma İhtiyacınız mı var ?