Greft Nedir ? I Saç Ekimin de Greft Neden Önemlidir ? I Este Sağlık Greft Nedir ? I Saç Ekimin de Greft Neden Önemlidir ? I Este Sağlık
SAÇ EKİMİNDE GRAFT NEDİR

ESTE SAĞLIK SAÇ EKİMİNDE GRAFT NEDİR

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, birçok araştırma yaparlar. Araştırmaları sonrasında da saç ekimi için kullanılan bu terimin aynı zamanda,diş hekimliği ve cerrahi alanlarında da bu terime rastlarlar. Greft, tıbbın farklı alanlarında farklı anlamlara gelebilir. Saç ekimi için greft ise, nakil edilen doku ve köklerin birlikte adlandırılmasıdır. Greftlerin bazılarında 1 adet kıl kökü olsa bile, bazılarında iki, üç ya da dört tane de kıl kökü olabilir. Saç ekimine ihtiyaç duyan hastalar, kendilerine ne kadar greft nakil edileceğini  ve kaç grefte ihtiyaçları olduklarını çok merak ederler.
 

Saç Ekiminde Greftin Önemi Nedir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin verici sahasından alınan saç kökleri alıcının saçsız bölgesine uygulanır. Greft içerisinde, saç kökleri ve deriler yer alır. İçerdiği saç köklerinin sayısı ve deri miktarına göre greftlerin farklı türleri vardır. Greftler yapılacak saç ekimi operasyonun göre farklı boyutlarda olabilirler. İkili, üçlü ve beşli saç kökleri olan greftler vardır. Saçların döküldüğü bölgeye ne kadar saç eklenmesi gerektiği, operasyonun sonucunu çok etkiler. Saç ekilen alanda ne kadar saç çıkacağını belirleyen greftler değil, içerisinde bulunan saç kökü sayısıdır. Buna göre o bölgede o kadar saç çıkar.
 

Saç Ekiminde Greft Neden Önemlidir?

Operasyonun başarısı olumu yönde etkileyen greftin sayısı çok önemlidir. Ne kadar saç köküne sahip olunacağını, saçın yapısı ve kalitesi beliler. Yoğun ve sağlam olan greftler, daha fazla saç kökü elde edilmesine neden olur. Greft seçimi doğru yapılmışsa, saç ekimi operasyonunun sonrasında doğal bir görüntü elde edilmesini sağlar. Saç kökleri greftin içerisinde yer alır ve saç teli ile karıştırılmamalıdır. Saç ekimlerinde farklı greftler kullanılabilir ve kullanım sonrasında saç ekimi operasyonu da bu yönde cevaplarla ilerler.
 

Saç Ekiminde Greft Çeşitleri Nelerdir?

Saç ekimi operasyonunu çok etkileyen greftlerin, farklı çeşitleri vardır. Greftler saç köklerinin yoğunluğuna göre 4’e ayrılırlar. Mini greft, Punch greft, strip greft, sli greft şeklinde greft çeşitleri vardır. Mini greft, içerisinde sadece 2 ya da 4 tane saç kökü bulunur. 10-15 saç kökünde oluşan greft ise, punchgrefttir. Strip greft, diğer greftlere göre içerisinde daha uzun ve ince saç kökleridir. 20’den fazla saç kökü bulunabilir. İnce şerit halinde olan greft çeşidi ise, 10 saç kökünden oluşur.
 

Greft Uygulama Yöntemleri

Her greftte bir saç kökü bulunabildiği gibi bir greft çeşidinde de çok fazla saç kökü bulunabilir. Greftlerin farklı uygulama yöntemleri de vardır. Bunlar FUT ve FUE olmak üzere ikiye ayrılır. Uygulama yöntemleri birbirinden farklıdır. FolikülerUnite Transplantasyonu olarak bilinen greft aktarma yöntemi ilk olarak 1960’lı yıllarda kullanılmış ve donörden saç köklerinin küme halinde alınmasıdır. Tek seferde çok fazla saç kökü ede edilebilir. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yöntemi ise saç köklerinin özel iğneler yardımıyla alınmasıyla uygulanır.

İletişim Formu
close slider
[contact-form-7 id="131" title="İletişim formu 1"]
Open chat
Yardıma İhtiyacınız mı var ?