Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç kaşıntısı

Saç ekimi sonrası kaşıntı nasıl geçer sorusu hastaların merak ettiği bir sorudur. Saç ekimi ameliyatı sırasında ekim yapılan alana küçük bir delik açabilir ve kökleri toplayıp yerleştirmek için bir oluk oluşturulur. Hem donörde hem de saç ekim bölgesinde açılan bu delikler ameliyat sırasında kendiliğinden kanar. Bu delikten gelen kanama ameliyattan 1 ila 2 gün sonra kurur ve kabuk oluşturur. Kabuklanmalar, yaralanmaya doku tepkisinin ve doku korumasına aşinalığın bir göstergesidir. Kaşıntı, bu kabuklar büyüyen alanı nemsiz bıraktığında ortaya çıkar. Artık nemli olmayan çatlaklar nedeniyle kaşıntılı kafa derisi ortaya çıkar.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı tamamen normaldir. Kaşıntı genellikle iki hafta sürer, ancak kafa derisindeki bir delikten kaynaklanır. Kafa derisi açıklıkları çok küçük olmasına rağmen, bu delikler tıbbi terim olarak ağrı olarak kabul edilir. Bu nedenle ameliyat sonrası kaşıntı aslında kafa derisi açıklıklarının iyileşme aşaması olarak kabul edilir. Bazı nedenlerden dolayı saç ekimi sonrası kaşıntı yaygındır. Saç ekimi sonrası kaşıntı genellikle 20 gün sürer. Saç ekimi sonrası kaşıntı aslında kıl köklerindeki gözeneklerin iyileşme aşamasıdır. Bu açıdan kaşıntınız varsa, saç kökleriniz iyileşme devam ediyor demektir. Çünkü kafada bir delik açıldıktan sonra bir kabuk oluşacaktır. Kabuk, kafa derisinde ince, sert bir tabaka oluşturur. Bunların oluşumu nefes almayı yavaşlatır ve saç derisini nemsiz bir hale getirir. Kaşıntı esas olarak donör bölgededir, ancak ekimin bulunduğu kel bölgede de ortaya çıkabilir. Saç ekimi sonrası kaşıntı çeşitli nedenlere ayrılabilir. Bunlar, kabuklar, büyüme, enfeksiyonlar ve alerjilerdir.

Hangi Yöntemler Kaşıntıyı Azaltır?

Saç Ekim sonrası kaşıntı, korkutucu bir süreç değildir ancak sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Yanlış bir hareketler, saç köklerinin kaybına yol açabilir, bu nedenle tamamen rahatlamasanız bile kaşıntıyı hafifletmek için bazı ipuçları vardır. Düzenli temizlik ekim alanındaki kaşınmayı giderir ve bu ekim alanını nemlendirir. Böylece aşırı kaşıntı riskini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası saç derisine uygun ve doktorunuzun önerdiği şampuan ve bakım ürünlerini kullanmanız önemlidir. Saç ekimi bölgesi için özel olan bir şampuan veya bakım ürünü kullanırsanız, bu bölgede kaşıntıyı azalır. Bu yüzden saçınızı doktor tarafından önerilen şampuan veya saç kremi ile yıkamanız gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Sona Erer?

Saç ekim ameliyatı sonrası kaşıntı genellikle kabuk kaybolduğunda (2 hafta) kaybolur, ancak ameliyattan sonra 2 aya kadar kaşıntı devam edebilir. Kaşıntı sadece iyileşen bölgedeki kabuklardan değil, aynı zamanda saç büyümesinden de kaynaklanabilir. Ekilen tüm saçlar aynı anda çıkmadığı için kaşıntı 6 aya kadar sürebilir. Bu nedenle ekilen saçlar uzadıkça ekim sonrası kaşıntı durur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir