Saç Ekimi

Makaleler, Saç Ekimi

Saç Ekimi

Geri Dön

Saç kaybı yaşamış kişiler için, saçlarını en doğal yollarla ve kalıcı olarak kazanmanın yoludur. Dökülen bölgeye, kişinin kendi sağlıklı saçları ekileceğinden ve ekilecek saçların alındığı bölge yapı olarak saç dökülmesi yaşanmayan bir bölge olduğundan, saç ekimi operasyonları, kişiye kendi saçlarını hiç dökülmemiş gibi ve kalıcı olarak kazandırmaktadır.

Saç ekimi hem kadın hem erkeğe uygulanabilen saç dökülmesi sebebiyle yaşanan saç kayıpları ve kelliğe kesin ve kalıcı çözüm üreten bir tekniktir. Cerrahi uygulama olarak kabul edilen saç ekimi tüm saç kayıpları için kesin çözüm olarak kabul edilmektedir. FUE yöntemi günümüzde tüm dünyada saç ekiminde tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Lokal anestezi altında, kesi ve dikiş gerektirmeyen dolayısı ile yara izi de bırakmayan yöntem, kişilerin bu konulardaki kaygılarının azalmasını sağlamıştır.

Saç Ekimi Kimlere uygulanabilir?

Saç ekimi için belli bir yaş sınırlaması yoktur. Kadın/Erkek her yaştan kişiye uygulanabilir. Eğer saç olması gereken kısımlarda kafa derisi net şekilde görülüyorsa veya mevcut saçtan daha fazla açık alan göze çarpıyorsa saçların en az %50’si kaybedilmiş demektir. Bu durumda kişinin saç ekimine ihtiyacı olduğu kabul edilir.

Saç ekimi ciddi sağlık sorunları olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak saç ekimi lokal anestezi ile yapıldığı için kronik ve alerji hassasiyeti olan kişilerin durumu doktoruna bildirmesi gerekir. Kronik hastalıkları olan kişilerin uygulamadan önce durumu doktorlarına bildirmeleri istenmeyen sonuçların yaşanmasına engel olacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Sık ve Doğal bir saç ekimi ve maksimum grefte ulaşabilmek için saçlar tıraş edilir. Daha sonra saç köklerinin alınacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.

LOKAL ANESTEZİ

Operasyon esnasında kişinin ağrı hissetmemesi için köklerin alınacağı bölge ve ekimin gerçekleşeceği bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.

lokal

 

GREFTLERİN ALINMASI

Ense bölgesinden FUE motoru aracılığı ile 1 mm’den küçük (0,6 mm-0,8 mm arası) kesi uçları (punchlar) ile kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan foliküller  (greft ) 2-3 saç hücresi içermektedir. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemli bir ayrıntıdır.

Bu ekibin tecrübesi ile ilgili bir konudur. Saç nakli esnasında donör bölgeden binlerce kök çıkarılacağı için kullanılacak ucun küçüklüğü bölgenin iyileşme sürecini etkileyecektir.

Daha sonra alınan saç kökleri elde edilen greft sayısına göre dizim yapılır.

Kök toplama işlemi özen ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir.

Bir nakilde alınan greftler ile 10.000-12.000 kadar saç teline kavuşabilir.

 

gretftler

KANALLARIN AÇILMASI

Kanal açılma işlemi köklerin yerleştirileceği bölgeye yapılır. Kanal açılması en az kök toplanması kadar önemli ve deneyim isteyen bir işlemdir.

Ekimin gerçekleşeceği bölgeye elde edilen greft sayısına göre kanal açılması gerekir. Kanalların açılması esnasında doğal saç çıkış açısına dikkat edilir. Doğal bir saç çizgisi oluşturulması, geçişlerin doğal bir şekilde olmasının sağlanması, sıklığın istenilen oran ve kıvamda olması gibi çok kritik olan birçok hususa çok dikkat etmek gereklidir.

kanalların açılması

 

GREFTLERİN EKİLMESİ

Alınan köklerin açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Greftler daha önce alındıklarında steril olarak korunacakları içinde besleyici bir sıvının olduğu kaplara konurlar. Düzenli bir sırayla ve sayılarak yapılan bu işlem sayesinde greftler tekli, ikili ve çoklu köklere ayrıştırılmış olup tam ve kesin bir rakamla alınan greft sayısı belli olmuş olur.

Greftlerin tekli, ikili ve çoklu olarak ayrıştırılmasının önemi büyüktür. Çünkü ekim bölgesinin her yerine her tip greft ekilmez. Örneğin yapılan operasyonun doğal olması için çok önemli olan ön saç çizgisine tekli greftlerin ekilmesi, arka taraflarda normalde ikili ve çoklu greftler daha fazla olduğu için daha az sayıda kanal açarak daha çok ikili ve çoklu greftlerin ekilmesi gibi özel hususlar için bu işlem büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca kişide şüphe bırakmamak için greftlerin ekilmeden önce kişiye gösterilmesi, nasıl sayılması gerektiği hakkında kısa bilgi verilir. Ağrının olmadığı, yarı oturur pozisyonda tutulduğu ve TV seyredebildiği bu aşama kişi tarafından çok kolay atlatılır.

 

greftlerin ekilmesiiii greftlerin ekilmesi

Ücretsiz Muayene için Randavu Alın

İsim Soyisim

Telefon Numarası

Mesajınız

Müşteri Temsilcisi
0532
374 78 25