Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

saç ekim merkezi

Saç ekim yöntemleri saç dökülmesi sorunu yaşayan insanlar için büyük bir fırsat sunmaktadır. Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde birçok soruna neden olabilen ve özgüveni olumsuz etkileyebilen ciddi bir problemdir. Saç dökülmesinin nedeni erken araştırmak ve gerekli önlemleri almamak saç dökülmesini engelleyebilir. Bu açıdan saç ekimi, yaklaşık 20 yıldır tüm dünyada saç dökülmesini yenilemek için kullanılan etkili bir cerrahi yöntem olmuştur. Saç ekimi genellikle kişinin saç köklerinin tamamen dökülmüş veya boyun bölgesinde yoğunluğu azalmış bir bölgeye nakledilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. FUT teknolojisi saç ekimi sonrası iz kalmasına neden olduğu için pek tercih edilmemektedir. FUE ve DHI yöntemleri ise FUT’a göre çok daha ileri düzeydedir. Saç ekimi sırasında hastaya uygulanan teknik, saçın yapısına ve saç dökülmesinin yoğunluğuna yakından bakılarak hastanın ihtiyaçları belirlenerek belirlenir.

DHI Saç Ekim Yöntemi

2016 yılında tanıtılan DHI saç ekim yöntemi, tam bir saç kesimi gerektirmediği için tıraşsız saç ekimi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemle tıraş edilmesi gereken tek bölge donör bölgedir. FUE tekniğinde olduğu gibi saç kökleri toplanabilir. DHI yönteminde olan farklılıklardan biri DHI için özel olarak tasarlanmış bir kaleme benzeyen Choi adlı tıbbi bir cihaz kullanılarak yerleştirilmesidir. DHI, donör bölgeden seçilen ve toplanan yüksek kaliteli saç köklerinin özel bir kalem kullanılarak ekim alanına yerleştirildiği bir uygulamadır. Choi, kanal açma ve aynı anda kök yerleştirme görevlerinden sorumludur. Daha sonra toplanan her kök, dışarıda beklemeden bir kutuya yerleştirilir ve saç kökleri kutunun ucunda açılan bir kanala yerleştirilerek doğrudan nakledilir. Lokal anestezi altında DHI saç ekimi işlemi, saç köklerinin özel bir cihaz kullanılarak gevşetilmesi ve saç köklerinin tek tek toplanması ile başlar. Koparıldığında içinde bir doku parçası olan greft ayrılır ve daha sonra özel bir medikal kalem kullanılarak implant bölgesine yerleştirilir.

FUE Saç Ekim Yöntemi

FUE saç ekim yöntemi, dünyada ve Türkiye’de en popüler ve ünlü olan saç dökülmesi tedavi yöntemidir. FUE prosedürü saç kesimi ile başlar. Donöre lokal anestezi verildikten sonra mikromotordan düşen saç kökleri cımbız benzeri tıbbi bir cihaz kullanılarak alınır. Toplanan saç kökleri oda sıcaklığında saklanırsa 2 saat içinde saç kökleri ölür ve ekim boşa gider. Bu nedenle yenilebilir kökleri soğuk izotonik solüsyon ile korumak en iyisidir. Kök ekimi tamamlandıktan sonra hastanın ekim yapılacak bölgesi lokal anesteziye tabi tutulur. Blade adı verilen bir bıçak, saç köklerinin bulunduğu kanalı açar ve kökleri yeni bir yere taşır. Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra donör bölge bir bandajla kapatılır. Bu yöntem ortalama 6 ila 8 saat arasında süren ve maksimum kök nakline olanak sağlayan bir tekniktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir