Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Sizler için Saç Ekimi hakkında merak edilen ve sıklıkla sorulan soruları derledik...

 • Saç Ekiminde Greft Nedir?
  • Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler, birçok araştırma yaparlar. Araştırmaları sonrasında da saç ekimi için kullanılan bu terimin aynı zamanda,diş hekimliği ve cerrahi alanlarında da bu terime rastlarlar. Greft, tıbbın farklı alanlarında farklı anlamlara gelebilir. Saç ekimi için greft ise, nakil edilen doku ve köklerin birlikte adlandırılmasıdır. Greftlerin bazılarında 1 adet kıl kökü olsa bile, bazılarında iki, üç ya da dört tane de kıl kökü olabilir. Saç ekimine ihtiyaç duyan hastalar, kendilerine ne kadar greft nakil edileceğini  ve kaç grefte ihtiyaçları olduklarını çok merak ederler.

 • Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
  • Saç ekimi yapıldıktan sonra, terletecek, yoracak ve duş almanıza sebep olacak ağır işlerden uzak durulmalı ve daha sıradan işler yapılmalıdır. Terleme, saç köklerinin zarar görmesine neden olurken aynı zamanda uzamayı da engeller. Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birisi de çok fazla stresli olmaktır. Saç ekimi operasyonu sonrasında stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Saç ekimi işleminiz gerçekleştikten sonra kısa bir süre cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir. Saç ekimi sonrasında antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun içinde vücuda alkol alınmaması gerekir. Alkol kan yolu ile dolaşım yolunu etkilediği için, yeni ekilen saçlara zarar verebilir.

 • Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
  • Saç ekimi, hastane ortamında, hemşirelerden ve saç ekimi doktorlarından oluşan ekip ile 4-8 saat kadar süren operasyonlarla yapılır. Saç ekimi sırasında donörden alınan saç kökleri önceden belirlenmiş olan, kelleşmiş olan alana yapılan işlemdir. Saç ekiminin yapılması için saç ekimi aşamalarının yerine getirilmesi gerekir. İlk aşamada saç ekimi operasyonuna hazırlık yapılır. İkinci aşamada ise operasyon öncesinde hastaya anestezi uygulanır. Diğer aşamada greftler toplanır ve bu aşama sonrasında da toplanan greftler ekime hazırlanır. Greftler ekime hazırlandıktan sonra ise kanallar açılır ve son aşama olan aç kökleri yerleştirilir.

 • Saç Ekimi Kimlere Yapılır?
  • Kimse saçının dökülmesini istemez. Ama istenmeyen sebeplerden dolayı saçlar zamanla dökülebilir. Saç dökülmelerine genel olarak erkeklerde rastlansa da kadınların saçları da dökülür. Bunun için saç ektirmeye ihtiyaç duyarlar. Saçı dökülen kişilerin görüntüsü estetik olmadığı için bile, saç ekimine yönelmeler gerçekleşir. Açıklığı belli bir seviyeye ulaşmış kişiler, saç ekimi yaptırmak için daha uygundur. Bunun için yaş sınırlaması yoktur. Saç ekiminde yaş faktör olarak görülmemelidir. İhtiyacı olan herkes saç ekimi operasyonuna başvurabilir.

 • Hastalar Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?
  • Bazı hastalıklar da saç ekimini gerektirebilir. Bunlar egzama, sedef ya da saçlı deride döküntü yaşayan hastalık sahipleri de saç ekimi tedavisinden faydalanabilir. Saç ekimi operasyonunu alelade bir operasyon değildir ve sadece uzman kişiler tarafından doğru teknikler uygulanarak yapılmalıdır. Aksi takdirde saç ekimi operasyonundan fayda sağlanamaz. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin bu operasyona başlamadan önce kesinlikle bir dermatologla görüşmesi ve dermatoloji hekiminin görüşlerini aldıktan sonra bir operasyon girişiminde bulunmalıdır.

 • Saç Ekiminde Greftin Önemi Nedir?
  • Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin verici sahasından alınan saç kökleri alıcının saçsız bölgesine uygulanır. Greft içerisinde, saç kökleri ve deriler yer alır. İçerdiği saç köklerinin sayısı ve deri miktarına göre greftlerin farklı türleri vardır. Greftler yapılacak saç ekimi operasyonun göre farklı boyutlarda olabilirler. İkili, üçlü ve beşli saç kökleri olan greftler vardır. Saçların döküldüğü bölgeye ne kadar saç eklenmesi gerektiği, operasyonun sonucunu çok etkiler. Saç ekilen alanda ne kadar saç çıkacağını belirleyen greftler değil, içerisinde bulunan saç kökü sayısıdır. Buna göre o bölgede o kadar saç çıkar.

 • Greft Uygulama Yöntemleri Nedir ?
  • Her greftte bir saç kökü bulunabildiği gibi bir greft çeşidinde de çok fazla saç kökü bulunabilir. Greftlerin farklı uygulama yöntemleri de vardır. Bunlar FUT ve FUE olmak üzere ikiye ayrılır. Uygulama yöntemleri birbirinden farklıdır. FolikülerUnite Transplantasyonu olarak bilinen greft aktarma yöntemi ilk olarak 1960'lı yıllarda kullanılmış ve donörden saç köklerinin küme halinde alınmasıdır. Tek seferde çok fazla saç kökü ede edilebilir. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yöntemi ise saç köklerinin özel iğneler yardımıyla alınmasıyla uygulanır.

İletişim Formu
close slider


Open chat
Yardıma İhtiyacınız mı var ?