Kök Alınan Bölgeden Yeniden Saç Çıkar Mı?

kök bölgeden saç alımı

Saç ekiminde ense bölgesi, stabil yapısı nedeniyle sıklıkla donör olarak kullanılır. Bu bölgeden alınan saçlar ise tekrar çıkmayacak ve bölge seyrekleşecektir. Ancak, başın arkasındaki incelme fark edilmez. Ayrıca uzman kliniklerde yapılan ameliyatlar için ense bölgesindeki saç kökleri özenle seçilir. Yani ense ile orantılı olarak dışarıdan alınan saç köklerinin olmadığını fark edemezsiniz. Saç ekimi ile kafa derisindeki boşluğun boyutuna bağlı olarak farklı sayıda saç kökü ekilebilir. Bu açıdan saç ekimi için genellikle bir seferde 3000 saç kökü toplamak yeterlidir. Saç derisine saç ekimi için enseden, göğüs ve sırttan alınan saç kökleri kullanılabilir.

Saç Ekiminde Enseden Alınan Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Ameliyat için uygulanan tekniklerden dolayı saç köklerinin alındığı bölgede saç çıkmaz. Ne yazık ki, bu sorun için henüz teknik bir araç yoktur. Bu açıdan saç ekiminde enseden alınan saçlar tekrar çıkar mı sorusu için hayır cevabını vermek mümkündür. Ancak yenisi çıkmayan saçların estetik olarak bir sorun yaratmaması gerekir. Bu yüzden enseden saç kökleri alınırken görsel olarak hoş olan saç köklerinin boşluk kalmayacak şekilde alınması işlemi yapılmalıdır. Donör alan iyileşirken herhangi bir boşluk olmamalıdır. Bunun için ise mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Saç kökleri donör bölgeden alındıktan sonra estetik bir biçimde kalmalıdır. Bu açıdan ameliyat sonrası buradaki saç kökleri alınınca küçük bir iz kalmalıdır.

Saç Ekimi için Neden Ense Seçilir?

Saç kaşıntısı

Saç ekimi için bir donör alan olarak ense bölgesinin seçimi keyfi değildir. Bu açıdan saç köklerinin ense bölgesinden alınmasının iki nedeni vardır. İlk ve en önemli neden ensede bulunan saçların dökülmeye meyilli olmamasıdır. Bu açıdan ense bölgesinden saçı alıp saçsız bölgeye naklediyorsanız, saçlar ömür boyu orada kalacaktır. İkinci sebep ise ensenin estetik açıdan çok önemli bir pozisyonda yer almamasıdır. Saç ekim merkezinde saç ekimi sonrası ensede saç seyrelmesi oluşsa bile fark edilemez. Bu açıdan ense arkasındaki saçlar estetik anlamda pek bir katkı sağlamaz.

Saç Ekimi Sonrasında Ense Bölgesinde İz Kalır Mı?

FUE saç ekim teknolojisinin geliştirilmesinden önce kullanılan FUT teknolojisi ile ense kısmında bulunan saç kökleri şeritler halinde kesilip alınmaktaydı. Sonuç olarak ense bölgesinde hoş olmayan ve kalıcı izler oluşurdu. Ancak günümüzde kullanılan FUE saç ekimi tekniğinde ensede kesi veya dikiş izi kalmaz. Çünkü saç kökleri mikromotor veya manuel aspirasyon cihazı kullanılarak tek tek alınır. Saç köklerinin toplandığı bölgede çok küçük delikler olur. Ancak bu delikler hızla kapandığı için saç ekimi sonrası ensede iz kalmaz. Ayrıca ense bölgesinin iyileşme süresi de çok uzun değildir. Bu açıdan herhangi bir sorun çıkmadığı ve doktorun talimatlarına uyulduğu sürece bu bölge 10 gün içerisinde iyileşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir