Erkek Saçı Nasıl Güçlendirilir?

erkek saç bakımı

Saç dökülmesi özellikle erkeklerin maruz kaldığı bir sorundur. Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100.000 saç teli bulunur ve yetişkinler şampuanlama ve tarama ile günde ortalama 100-150 saç teli kaybedebilir. Saç kaybı hormonlara ve beslenme faktörlerine, kimyasallara, genetik yatkınlığa, sistemik bozukluklara, saç büyüme bozukluklarına, ilaçlara, zihinsel stres ve kafa derisi bozukluklarına maruz kalma nedeniyle ortaya çıkabilir. Sağlıklı kişilerde kimi zaman saç dökülmesi 2 ay boyunca sürebilir. Yılda üç kez tekrarlayan saç dökülme süresi iki ayı geçerse ciddi bir hastalık belirtisi olabilir ve profesyonel yardım gerektirebilir. Saç dökülmesi genellikle aktivasyondan 3 ay sonra başlar ve bu faktörler için tedaviden 6 ila 12 ay sonra normale dönebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir? sorusu pek çok erkeğin merak ettiği bir sorudur. Saç dökülmesi, ilaç yan etkileri, kilo kaybı, yetersiz beslenme ve yüksek stres seviyeleri gibi faktörler geçici uzamaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda saç derisine sürülerek bir süre saçta bırakılan tonikler ve losyonlar beslenmenize, uykunuza dikkat etmenize ve saç dökülmesini azaltmanıza yardımcı olabilir. Ancak saç bakım alışkanlıkları, beslenme ve yaşam tarzı, aile öyküsü gibi faktörleri profesyonellerin değerlendirip belirlediği programların kişisel bakımdan daha hızlı ve etkili sonuçlar verdiği unutulmamalıdır.

Saç Güçlendirme İpuçları

Sağlıklı beslenmek, saç ürünleri kullanmak ve saçınıza uygun bakım yapmak, güçlü saçların sırlarından bazılarıdır. Ancak, her birinde özel dikkat gerektiren birçok faktör vardır. Saç güçlendirme, saçlarınızın sağlıklı uzamasına ve canlı görünmesine yardımcı olmak için günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilinçsizce yapılacak olan bir diyetten kaçınmalısınız.
  • Uyku saatinize dikkat etmelisiniz.
  • Stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz.
  • Çinko, B12 vitamini, bakır ve folik asit içeren besinler yemelisiniz.
  • Sigara veya alkol kullanımından kaçınmalısınız.
  • Yemek listelerinizde antioksidan gıdalar (sebze ve meyve gibi) bulunmalıdır.
  • Fast food gibi gıdalardan uzak durmanız gerekir.
  • Saç sağlığı için önerilen ilaçları uzman gözetimi dışında kullanmamalısınız.

Saç Dökülmesi Tedavileri

Saç dökülmesini önlemek ve saçları kalınlaştırmak için mevcut FDA onaylı ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. İncelen ve zayıf saç bölgelerinde hafif ila orta derecede yeni saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. İlacın etkisi, saç hacmini artırma, saçı kalınlaştırma ve saç dökülmesini önleme şeklinde gelir. Mezoterapi, saç dökülmesi için sıklıkla kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi, sağlıklı saç büyümesi ve gürleşmesi için gerekli olan vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve dolaşım düzenleyicilerini doğrudan kafa derisine enjekte etmek için mikro iğneli iğneler kullanır. Enjeksiyonlar yaklaşık 1 cm aralıklarla verilir. Ardından saç derisine masaj yapılır. Ancak saç dökülmesi için en etkili çözümlerden biri saç ekimidir. Bu sayede daha sağlıklı ve kalıcı saçlara ulaşılabilir. Saç ekim merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir