BURUN ESTETİĞİ - Este sağlık BURUN ESTETİĞİ - Este sağlık
BURUN ESTETİĞİ

ESTE SAĞLIK BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği, kadınlar ve erkekler için hem estetik kaygılarla hem de sağlık açısından gerekli duyulan durumlar aşamasında geçirilen bir cerrahi operasyondur. Tıp literatüründe “rinoplasti” olarak geçen bu estetik türü; estetik dünyasında en çok gerçekleştirilen operasyon türlerindendir.
 
Bahsettiğimiz bu cerrahi işlem, kişileri ameliyatları sonrasında hem nefes problemlerinden kurtarmakta hem de daha beğenecekleri bir burun profiline kavuşturmaktadır. Gelişen teknolojiyle ortaya çıkarılan farklı burun ameliyatı teknikleri sayesinde burun yapılarına daha etkili olacak cerrahi uygulamalar da belirlenmektedir. Böylelikle farklı teknikler uygulansa da aynı başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
 

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun yapısındaki şekil bozuklukları (kemer problemi, burun ucu düşüklüğü, burun deliklerindeki ve burun sırtındaki asimetriler vb.) ve geçirilmiş travmalar sonrası burun yapısında oluşan problemler kişileri bu ameliyatı geçirme konusunda teşviklendirmektedir.

 

Burun Estetiği Türleri Nelerdir?

Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak iki farklı teknik mevcuttur. Estetisyenlerin uygun gördükleri durumlarda ameliyat olunmadan dolgu işlemleriyle de burundaki asimetrilerin giderilmesi mümkün olmaktadır.
 
Açık rinoplasti dediğimiz teknikte; cerrahlar operasyonlarını hastane ortamında 1-4 saat arasında değişebilecek sürelerde yapmaktadırlar. Burun derisi, delik kısımlarından kesilerek kaldırılmakta ve sorunun kaynağına direkt olarak müdahale edilebilmektedir. Genel anestezi altında yapılan bu işlem sonrasında, burnun tüm sorunları çözülerek aynı zamanda burun yapısı daha estetik bir görüntüye kavuşturulmaktadır.
 
Kapalı teknikte ise müdahale alanı daha kısıtlıdır. Kapalı rinoplasti de kendi içerisinde iki farklı teknikle ele alınabilir. İlk olarak, burun ucundaki kıkırdağa bir müdahale olmadan sadece burun kanatlarındaki kıkırdakların alındığı bir süreci kapsayan ameliyattan bahsedilmesi mümkündür. Bir diğer teknik olarak da burun ucundaki kıkırdaklara burnun uç kısmını yukarıya kaldırmak adına müdahale edildiği teknikten bahsedilebilmektedir.

 

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Nedir?

Burun ameliyatı olmak için alt yaş sınırı 18’dir. Bazı istisnai durumlarda 18 yaş altı bireylerin burun estetiği aile onayı alınarak yapılabilmektedir.

 

Rinoplasti Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle bu ameliyata hazırlık sürecinde mutlaka estetiği gerçekleştirilecek olan estetisyen hekimle kişinin sağlığına dair tüm bilgilerini eksiksiz paylaşması gerekmektedir. Burada bahsedilmek istenen; kişinin geçirmiş olduğu hastalıklar, kullandığı ya da hala kullanıyor olduğu ilaçlar, alerjik bir reaksiyona sahip olup olmadığı, sigara/alkol tüketiminin ne sıklıkta olduğu gibi bilgilerin veriliyor olması hem ameliyat sürecini etkileyecek komplikasyonların önüne geçilmesine hem de sağlıklı bir iyileşme süreci geçirilmesine olanak sağlamaktadır.
 
Bu verdiğimiz örnekler ışığında estetik adayı hastaların ameliyat öncesinde mutlaka en az 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçları kullanımını bırakması, alkol ve sigara tüketimini kesmesi, ameliyata yakın süreçlerde virüssel bir hastalık geçirildiyse ameliyat tarihinin iyileştikten sonraya alınmasına dair bilgi verilmesi, kadınlar için eğer ameliyat tarihleriyle menstrual tarihleri çakışıyorsa bunun bilgisinin de doktora verilmesi ve son olarak ameliyat gününden en az 6 saat öncesinde yiyecek ve içecek hiçbir besin öğesinin vücuda sokulmaması gerekmektedir.

 

Burun Estetiği Sonrası Süreç

Burun ameliyatı sonrası kişilerin üstünde durması gereken bir kaç önemli husus bulunmaktadır. Bu hususların başında çevreden alınabilecek darbelerden kişinin kendisini koruması, iyileşme sürecinde mümkün oldukça başını dik olarak duracak şekilde desteklemesi, bir süre spordan uzak durması gibi etkenler gelmektedir.
 

Bununla birlikte oluşabilecek ödemleri önlemek adına buz kompresi ve doktorun verdiği merhemlerin uygulanması koşulları ihmal edilmemelidir. Estetik müdahale sonrası burnu koruyan alçı ve atellerin de su ile temas etmemesine özen gösterilmesi, ıslaklıktan korumakla birlikte aynı zamanda herhangi bir darbeye karşı da çok dikkatli hareket edilmesi gerekir.
 
Kişi eğer gözlük kullanıyorsa, bir süre gözlük kullanımına ara vermesi veya lens kullanması sağlığı açısından daha faydalıdır. Gün içinde ağız temizliği için oldukça hassas ve nazik davranılması da burun tabanı için önemlidir.

 

Burun Dolgusu Nedir?

Burundaki şekil bozukluğunun daha çok estetik kaygılar nedeniyle giderilmek istendiği şartlarda yapılan bir işlemdir. Burun dolgusu, en çok burun ucu kaldırma amacıyla uygulanır ve genelde ameliyatsız burun estetiği denildiğinde akla ilk gelen tekniktir. ,
 
Ancak burada önemli olan husus, kişinin burun probleminin tam olarak neyden kaynaklandığının iyi belirlenmesi ve cerrahi bir süreç geçirilmeden bu problemin çözülüp çözülemeyeceğinin netleştirilmesidir. Eğer bu estetiği geçirmek isteyen bireyin nefes alma probleminden ötürü burnuna müdahale edilmesi gerekiyorsa, bu işlem mutlak suretle cerrahi işlem geçirilerek gerçekleştirilmektedir. Dolgu vb. müdahalelerle sağlıksal sorunların çözülmesi mümkün olmamaktadır.

 

Burun Estetiği Fiyatları

Estetik burun kaygısıyla geçirilecek bu işlemlerin sabit bir fiyatı bulunmamaktadır. Kişilerin burun şekli, burnundaki fizyolojik problemler; gerek duyulduğu noktalarda estetik müdahale ile burun eti ameliyatı sürecinin birleştirilerek gerçekleştirilmesi gibi ihtimaller ameliyat fiyatlarını pek tabii etkilemektedir. Bu nedenle burun estetiği fiyat bilgisi için estetisyenlerimizle yüz yüze diyalog kurulması en doğru yöntemdir.

İletişim Formu
close slider
[contact-form-7 id="131" title="İletişim formu 1"]
Open chat
Yardıma İhtiyacınız mı var ?