TDF | Este sağlık » TDF

ESTE SAĞLIK TDF

Saç Ekimi Tekniklerinde Yeni Yöntem : “TDF”

Saç dökülmesi sorunuyla mücadele eden erkeklerin kalıcı çözüm olarak seçtikleri yöntem kuşkusuz ki saç ekimidir. Doğru teknikle işinde uzman kişilerin ellerinden çıkan saç ekimi işlemi, bireyleri oldukça tatmin edici sonuçlarla karşılaştırmakta; bununla birlikte bireyleri psikolojik olarak da görsel olarak da rahatsız eden bir sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırmaktadır.
 
Bahsettiğimiz bu saç ekim işlemleri, gelişen teknolojiyle birlikte yeni ortaya çıkartılan tekniklerle yapılarak kolaylaştırılmaya ve hastalara daha kısa sürede tatmin edici sonuçlar verilmeye çalışılmaktadır. Bu çabukluk ve başarı kıstasının ışığında çıkartılan en son teknik olarak “TDF” tekniğinden, yani “Two Days FUE”den bahsetmek mümkün olacaktır.
 

TDF Tekniği Nedir?

TDF denilen tekniğin açılımı 2 gün içerisinde yapılıp tamamlanan FUE tekniği ile ekimdir. Bilindiği üzere, özellikle erkeklerde bazen genetik olarak bazense yaş ilerledikçe yaşanan streslerden, sağlık problemleri vb. sebeplerden saç dökülmesi durumu yaşanabilmektedir. Dökülen alanların büyük olması, biçimsiz saç dökülmesi gibi sebepler kişileri rahatsız hissettikleri bir hayata mahkum ettiğinden bu sorundan ne kadar kısa sürede kurtulurlarsa o kadar memnun hissetmektedirler.
 
İşte bu noktada da devreye, yeni çıkarılmış olan bu teknik girmektedir. 2 gün içerisinde uygulanıp bitirilen bu saç ekim tekniği ile kişilerin klasik FUE tekniğindeki gibi 6 aylık bir süreç geçirip beklemelerine gerek kalmamaktadır.
 

TDF Saç Ekimi Tekniği Kimlere Uygulanabilir?

Bu teknikle yapılacak saç ekimi işlemlerinde cinsiyet gözetilmemektedir. Önemli olan kısım başın ön, yan ya da arka kısmında; en azından bir elmanın çapı kadar döküntü olmasıdır. Bu büyüklükte bir saç alanı döküntüsü varsa rahatlıkla TDF yöntemi tercih edilebilmektedir.
 

TDF Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ekim işleminden önce, ekim yapılacak alanın çapına ve ihtiyaç duyulan saç kök sayısına göre bir donör alan belirlenir (genelde bu alan ense kökleri olmaktadır). Saç kökleri ekim işlemine hazır hale getirildikten sonra ekimin gerçekleştirileceği alana lokal anestezi uygulanır. 2 gün sürecek olan bu işlem için ilk gün alanın tamamında ekilecek saçlara kök alanları açılarak, alanın sadece yarısına ekim işlemi yapılmaktadır. İkinci gün de geri kalan alana saç kökleri ekilerek işlem tamamlanır.
 
TDF tekniği ile 1. Gün 3000’e yakın saç kökü ihtiyaç duyulan alana ekilmekte, ikinci gün de aynı sayılarda kök alana yerleştirilerek toplamda 2 gün içerisinde 6500’e yakın saç kökünün ekim işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu sayılar analiz edildiğinde; ekilen bir kökün 2 ya da 3 tel saç teline sahip olduğu hesap edilirse yerleştirilen saçların oldukça fazla olması, ekilen alanın büyüklüğünü ört bas etmeye yeterli olacaktır. Bu yeterliliğin yanında aynı zamanda bu sonucun alınması için 2 yıl gibi bir süre beklenilmesine gerek kalmadan ekim işleminin bitirilebilmesi bireyleri oldukça rahatlatıp mutlu etmektedir.
 
Bu uygulama, tamamlandığı 2 gün içinde gün başına 6 saat ayırılmasıyla bitirilebilmektedir. Yapılan işlem sonrasında kişiler rahatlıkla gündelik yaşantılarına devam edilebilmekte; eğer ekim sonrasında kişi ağrı hissediyorsa doktor kontrolünde alınan ağrı kesicilerle bu durum ortadan kaldırılabilmektedir. İşlemin bu kadar kolay olması da artı bir avantaj olarak TDF yaptıran kişilerin hastanede yatmasına da gerek duyulmamasını sağlar.
 

FUE Tekniği ile TDF Tekniğinin Farkı Nedir?

Bu iki teknik arasında esasen uygulama açısından bir fark bulunmamaktadır. Zaten işin özünde TDF tekniğinin içeriği FUE tekniğiyle gerçekleştirilmektedir. Ancak bu iki uygulamayı birbirinden ayıran temel özellik, uygulama hızlarıdır. FUE tekniğinde uygulamanın tamamlanması ve sonuçların tam olarak alınması 1 seneyi bulabilmektedir. TDF tekniğinde böyle bir durum söz konusu değildir, çok hızlı sonuç alınmakta ve diğer yöntemde olduğu gibi altı aylık bir bekleme süreci geçirilmesine gerek duyulmamaktadır.
 

TDF Tekniği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Yapılan Two Days FUE tekniği ile uygulanan diğer saç ekim işlemlerinin sonrasındaki iyileşme aşamasında hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Yöntem ve malzeme aynı olduğundan, sadece ekim işleminin hızlı olması iyileşme sürecini uzatmamakta ya da kısaltmamaktadır. Sadece iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesi ve sorunsuz bir iyileşme sürecinin geçirilmesi adına PRP tedavisinin uygulandığını söylemek mümkün olmaktadır.
 
Ayrıca bu işlem için söylenebilecek iyileşme süreci, ekimin yapıldığı alana göre değişiklik gösterebileceğidir. Bunun anlamı; eğer ekim saçın ön kısmına yapıldıysa iyileşmenin daha hızlı olacağı, tepe kısmına yapıldıysa iyileşme sürecinin biraz daha vakit alacağıdır. Bu süreleri de 7 ay, 9 ay gibi zaman dilimleriyle ifade etmek mümkündür.

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019