SAFİR FUE | Este sağlık » SAFİR FUE

ESTE SAĞLIK SAFİR FUE

Safir Fue saç ekimi, saç ekim yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntemlerdendir. Günümüz koşullarında, özellikle erkeklerin bölgesel kellik sorununa kalıcı çözüm olarak yöneldikleri yöntem FUE saç ekimi olarak bilinir. Açılımı “Follicular Unit Extraction” olan bu işlem; genellikle genetik faktörlerden dolayı oluşan kelliklerde, eksik beslenme ve kullanılan yanlış ilaçlarla birlikte oluşan saç dökülmelerinde, ilerleyen yaşın etkisiyle ve geçirilen hastalıklarla beraber meydana gelen dökülmelerin kurtarıcı yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Söz konusu saç dökülmesi olduğunda, tam olarak ne zaman başlayacağını ve oranının ne olacağını bilmek pek mümkün olmamaktadır. Ancak ortaya çıktığı süreçten sonra, dış görünüşte hoşa gitmeyen durumlar yarattığı gibi aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi yıpratacak bir durum olmaktadır. Bunun beraberinde de estetik kaygılarla oluşan saç ekimi işlemi yaptırma isteği oluşmaktadır.
 

Safir Fue Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki; tüm dünyada saç ekimi teknikleri olarak FUT ve FUE olmak üzere 2 ayrı teknik vardır. Bunlardan ise en son ve en güncel olanı FUE tekniğidir. Yani Safir FUE diye bir teknik yoktur.

Safir FUE, saç ekimi aşamasındaki kanal açma işleminde kanalları açmak için kullanılan; ucu safir malzemeden olan cerrahi bir materyaldir. Safir, elmastan sonraki en sert kristaldir. 

Daha önceki saç ekimi operasyonlarında kanal açma işlemi “slit” denilen jiletler ile yapıldığından dolayı ciltte maksimum seviyede tahribat oluşmakta ve yara izleri daha uzun sürede iyileşmekte idi. Bununla birlikte kişide bu yöntem yüzünden enfeksiyon riski de daha yüksek seviyelerde olmaktaydı.

Safir kalem ile açılan kanallar cilde zarar vermediği gibi iyileşme süreci daha da hızlıdır. En önemlisi sık kanallar açılarak, sık ve doğal saç ekimi gerçekleştirilebilmekte ve daha da yoğun bir saç çıkışı sağlanmaktadır. 

Safir FUE Saç Ekimi Tekniğinin Uygulama Aşamaları

Safir FUE tekniği işleminin uygulanması için öncelikle ekilecek alanın genişliğine göre saç köklerinin donör bölgeden toplanması gerekmektedir. Donör bölge olarak genellikle ense bölgesi seçilmektedir. Bunun ana nedeni, ense bölgesindeki saçların dökülme oranının çok düşük olmasıdır (testosteron uyarımı yok denecek kadar az olduğundan). Ancak ense bölgesindeki saç köklerinin yetersiz kaldığı kellik durumlarında da erkeklerin göğüs bölgelerinden kökler toplandığı görülmüştür.
 
Uygulama kısmına geçilmeden önce, Safir FUE saç ekimi tekniği uygulanacak alandaki saç çizgisinin ve saçların uzama yönünün çok iyi belirlenmiş olması gerekmektedir. Çünkü bu iki kıstasa dikkat edilmeden yapılan ekimler, sonuç olarak oldukça çirkin ve yanlış yapıldığı belli olacak süreçlerle sonuçlanacaktır.
 
Daha sonrasında toplanan saçlar köklerinden ayrıştırılarak ekime hazır hale getirilmekte, sıra ekimin gerçekleştirileceği alana bu saç köklerinin sabitleneceği kanalların oluşturulmasına gelmektedir. Tek tek açılan kanalların (1 mm.’lik bir alet kullanıldığından yara, dikiş izi vb. durumlar olmaz) ayrıştırılan kökler özenle yerleştirilir. Burada gösterilen özveri, sonuç kısmına gelindiğinde sanki hiç ekim yapılmamış gibi doğal ve gür bir saç görüntüsüne kavuşulmasına yardımcı olur.
 
Kökleri toplama, kökler için alan açma ve kökleri bu alanlara yerleştirme süreçleri 5-9 saat arasında bir zaman dilimini kapsamaktadır. İşlem bittikten sonra, hasta direkt olarak taburcu olabilir.
 

Safir FUE Ekim İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Bu işlemden sonra dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle ekim yapılan alanın 3 gün boyunca hiçbir şekilde yıkanmaması gerekmektedir. İlk yıkanma zamanına kadar da ekimi yapan doktorun verdiği ilaçların bölgeye sürülmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca sadece doktorun önerdiği ilaçlar/jeller/kremler bölgeye uygulanmalı, bunlar dışında hiçbir şey ekim alanına uygulanmamalıdır.
 
3 gün geçtikten sonra yıkama işleminin mutlaka Safir FUE ekiminin yapıldığı hastanede, ekim uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Bu yıkama işleminde, uzman birey kişilere nasıl yıkanması gerektiğini ve dikkat edilecek hususları incelikleriyle anlatacaktır.
 
Bunun dışında, artık FUE tekniği ile ilgili kulak dolgunluğu oluşturmuş olan hususlardan bir tanesi de ekimden sonraki 1 hafta boyunca o bölgeye kesinlikle bir şeyin çarpmaması ve sürtünmemesi gerektiğidir. Aynı zamanda saç ektiren kişilerde görmeye alışık olduğumuz saç bandı ve bandajın da aynı şekilde sürtünmelerden korunması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu bandajların yine hastanede çıkartıldıktan sonra gerekli pansumanların yapılması ve bir daha bölgenin üzerinin kapatılmaması gerekmektedir.
 
Safir FUE saç ekim yöntemi ile ekimden 1 hafta sonrasında bölgede meydana gelecek kabukların soyulmaması ve kendi halinde dökülmeye bırakılması uygundur. Kaşıntı durumu normal olduğu için her kaşındığında sabırlı olunmalı ve kesinlikle bölge kaşınmamalıdır.
 
Bu kabukların oluşum ve dökülme sürecinde (yaklaşık 15 günlük bir süreci kapsar) hiçbir şekilde bölgeye herhangi bir saç ürünü sürülmemelidir. Alınan duştan sonra kafa bölgesi kesinlikle havluyla sürttürerek kurulanmamalı, fön makinesiyle ısıtılmamalı; kendi haline kurumaya bırakılmamalıdır. Kabuklar tamamen dökülene kadar sadece uzmanın verdiği ürünlerle yıkama işlemi gerçekleştirilmeli, iyileşme gözle görülür hale geldikten sonra normal şampuan kullanımına geçilmelidir.
 

Safir FUE Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Uzar?

Ekim yaptırdıktan sonraki bir hafta içerisinde saçların normal gür haline dönmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebepten, ekim yaptıracak kişilerin saçların biraz süreç alacak şekilde istenilen hale gelebileceğini unutmamaları gerekmektedir. FUE ile ekim yapıldıktan sonra, saçların öncelikle tekrardan “şok dökülme” denilen bir dökülme süreci geçireceği bilinmektedir.
 
Bu dökülmenin kesinlikle yapılan işlemin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Her ekim işleminden sonra saç köklerinin yeni yerlerine alışması ve tutunması için geçirilmesi gereken bir süreç vardır. Yaşanılan bu dökülme sonrasında saçlar mutlaka daha gür ve daha kalın telli çıkmaya başlayacaktır.
 
Safir FUE saç ekimi uygulanarak yapılan ekimlerden sonra 6 ile 8 ay arasında bir sürecin geçmesiyle birlikte bireyler aynaya baktıklarında saçlarında istedikleri uzamış saç görüntüsünü yakalamış olacaklardır. Fakat tam olarak yerleşmiş saçları görebilmek için 12 ay ile 18 ay gibi bir süreçte sabır gösterilmesi en makul olanıdır. En iyi saç ekimi yöntemi olarak da gösterilen FUE yöntemi Este Sağlık kalitesi ile sizleri bekliyor.

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019