SAÇIN ANATOMİSİ VE SAÇIN YAPISI | Este sağlık » SAÇIN ANATOMİSİ VE SAÇIN YAPISI

ESTE SAĞLIK SAÇIN ANATOMİSİ VE SAÇIN YAPISI

SAÇIN ANATOMİSİ ve SAÇIN YAPISI

Kafa derimiz üzerindeki kıl kümesine saç adı verilir. İnsanların saç şekli birbirinden farklı olsa bile saçlarımız yapısal olarak aynıdırlar. Saç telleri çok ince olsalar da yapısal olarak çok kuvvetli ve çokça dayanıklıdırlar.
 
Kafa derimizde saçlı alan yaklaşık 500 santimetre karedir. 100 bin ile 250 bin saç teli bulunan saç derimizde, saçların sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Her bir saç telinin kalınlığı 0.06 milimetre ile 0,14 milimetre arasında değişir. Saçlarımız kafa derisindeki kan akışı ile yağ bezeleriyle beslenirler. Bir saç teli ortalama günlük 0,35 milimetre uzar ve yaşam süresi ise 2 ila 6 yıl arasında değişir. Dökülen bir saç telinin yerine yeniden yeni bir saç telinin çıkması 3-4 aylık bir zaman alır .
 

Saçın Yapısı Nasıldır?

Saçlarımız yapı olarak “keratin” dediğimiz, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteinden oluşmaktadır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar. Saçlarımız, saç gövdesi ve saç kökü dediğimiz iki bölümden oluşmaktadır.
 
Saçın yapısı kısmında başlıca ele alabileceğimiz saç kökü, kafa derisinin iç kısmındaki folikül yapısının içinde yer alır. Saç kökünün en alt kısmında saçların büyümesi ve beslenmesini sağlayan kan damarlarının olduğu “dermal papilla” dediğimiz bir kısım vardır.
 
Saç tellerinin uzaması ise; papillanın içerisinde yer alan, hücrelerin bölünerek çoğalmasını ve yeni saç üretimini sağlayan “matriks” bölümüne bağlıdır. Yani bu bölümde hücrelerin bölünüp çoğalmasıyla birlikte saçların uzaması meydana gelir.
 
Bütün saç kökleri hem iç hem de dış kök kılıfları ile çevrelenmiştir. Saçın ve aynı zamanda kafa derisinin yağlanmasını sağlayan sebas salgı bezleri sayesinde saçın ve kafa derisinin ihtiyaç duyduğu yağ salgısı elde edilir.
 
Saçın anatomisi başlığında anlatılabilecek bir diğer olgu pigmentlerdir. Bu pigmentler sayesinde saçta renk oluşumu meydana gelir. Sarı, kırmızı ve mavi renkten oluşan bu pigmentler azaldığında saçta beyazlama, hiç olmadığında ise albino denilen hastalık meydana gelir.
 
Saç gövdesi ise 3 tabakadan oluşur; iç kısımda saç iliği ( midulla ), orta kısımda keratin liflerinden meydana gelen “korteks”  vardır. Saça sağlamlık, esneklik ve renk verir. Saç gövdesinin dışında ise ölü hücrelerin kalıntılarının birbirlerinin üzerine sıralanmasından oluşan saç korteksini koruyan “kutikula tabakası” bulunur.

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019