SAÇ EKİMİ NEDİR VE AŞAMALARI | Este sağlık » SAÇ EKİMİ NEDİR VE AŞAMALARI

ESTE SAĞLIK SAÇ EKİMİ NEDİR VE AŞAMALARI

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi; mevcut saç yapısında dökülme yaşamış ya da saçsızlık sorunu yaşayan insanların, sağlıklı ve doğal görünümlü olacak şekilde kalıcı olarak gür saç görüntüsüne kavuşma arzusudur. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bu işlem, saç dökülmesi sebebiyle yaşanan saç kayıpları ve kelliğe kesin ve kalıcı çözüm üreten bir tekniktir
 
Saçın dökülme yaşanmış bölgelerine kişinin kendi sağlıklı saçları nakledilmektedir. Dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden homojen bir dağılım ile alınan greftler (saç kökleri), ekildikten sonra bir daha dökülmemekte ve köklerin alındığı bölgede seyrelme, tahriş gibi durumlar yaşanmamaktadır.
 
Saç ekimi işlemi, cerrahi uygulama olarak kabul edilmekte ve tüm saç kayıpları için kesin çözüm olarak kabul edilmektedir. FUE yöntemi de günümüzde tüm dünyada saç ekiminde en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Lokal anestezi altında, kesi ve dikiş gerektirmeyen dolayısı ile yara izi de bırakmayan bu yöntem, kişilerin bu konulardaki kaygılarının azalmasını sağlamıştır.
 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekimi için belli bir yaş sınırlaması yoktur. Kadın ya da erkek her yaştan kişiye uygulanabilir. Eğer saçın var olması gereken kısımlarda kafa derisi net şekilde görülüyorsa veya mevcut saçtan daha fazla açık alan göze çarpıyorsa bu durumda kişinin saç ektirmeye ihtiyacı olduğu kabul edilir.
 
Saç ekimi tekniği esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı kronik bir rahatsızlık ve alerji durumu olan kişilerin bu durumu doktoruna bildirmesi gerekir. Böylelikle gereken komplikasyonlar yapılmış olup sağlıklı bir işlem gerçekleştirilir. Aynı zamanda istenmeyen sonuçların yaşanmasına engel olacaktır.
 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak sağlıklı, sık halde ve doğal görünümlü bir saç yapısına kavuşabilmek için başvurulan saç ekimi işleminde saçlar tıraş edilerek işleme başlanır. Sonrasında saç köklerinin toplanacağı bölgeye uyuşturma işlemi uygulanır.
 
LOKAL ANESTEZİ: Operasyon esnasında kişinin ağrı hissetmemesi için köklerin alınacağı bölge ve ekimin gerçekleşeceği bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.
 
GREFTLERİN ALINMASI : Ense bölgesinden FUE motoru aracılığı ile 1 mm’den küçük (0,6 mm-0,8 mm arası) kesi uçları (punchlar) ile kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan foliküller (greft ) 2-3 saç hücresi içermektedir. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemli bir ayrıntıdır. Bu ekibin tecrübesi ile ilgili bir konudur. Saç ekimi esnasında donör bölgeden binlerce kök çıkarılacağı için kullanılacak ucun küçüklüğü bölgenin iyileşme sürecini etkileyecektir. Daha sonra alınan saç kökleri elde edilen greft sayısına göre dizilmektedir. Kök toplama işlemi özen ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Bir nakilde alınan greftler ile 10.000-12.000 kadar saç teline kavuşabilir.
 
KANALLARIN AÇILMASI : Kanal açılma işlemi, köklerin yerleştirileceği bölgeye yapılır. Kanal açılması en az kök toplanması kadar önemli ve deneyim isteyen bir işlemdir. Saç ekimi operasyonunun gerçekleştirileceği bölgeye, elde edilen greft sayısına göre kanal açılması gerekir. Kanalların açılması esnasında doğal saç çıkış açısına dikkat edilir. Doğal bir saç çizgisi oluşturulması, geçişlerin doğal bir şekilde olmasının sağlanması, sıklığın istenilen oran ve kıvamda olması gibi kritik önem arz eden pek çok noktaya oldukça dikkat etmek gereklidir.


 
GREFTLERİN EKİLMESİ : Alınan saç köklerinin açılan kanallara tek tek ekilmesi işlemidir. Greftler ilk toplandıkları süreçte, içinde besleyici bir sıvının bulunduğu steril olarak korunacakları kaplara konulurlar. Düzenli bir sırayla ve sayılarak yapılan bu işlem sayesinde greftler tekli, ikili ve çoklu köklere ayrıştırılarak tam ve kesin bir sayıyla kaç adet greft alındığı belli olmuş olur.
 
Greftlerin saç ekimi operasyonu için tekli, ikili ve çoklu olarak ayrıştırılmasının önemi büyüktür. Çünkü ekim bölgesinin her alanına her tip greft’in ekilmemesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak; yapılan operasyonun doğal olması için çok önemli olan ön saç çizgisine tekli greftlerin ekilmesi, kafanın arka taraflarında daha yoğun kökler ekilebileceği için daha az kanal açılması gibi özel hususlar için bu işlem büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kişide şüphe bırakmamak için greftlerin ekilmeden önce kişiye gösterilmesi, nasıl sayılması gerektiği hakkında kısa bilgi verilmesi de ekim öncesi olumlu bir süreç olacaktır. Ağrının olmadığı, kişinin yarı oturur pozisyonda tutulduğu ve TV seyredebildiği bu aşama kişi tarafından çok kolay atlatılır.

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019