KADINLARDA SAÇ EKİMİ | Este sağlık » KADINLARDA SAÇ EKİMİ

ESTE SAĞLIK KADINLARDA SAÇ EKİMİ

Kadınlarda da erkekler gibi saç dökülmeleri görülmektedir. Saç dökülmesi, erkekler kadar sık görülmese bile psikolojik olarak daha fazla etkilemektedir. Kadınların saç dökülme sebepleri arasında, hamilelik ve sonrasında vücudun hormon dengesindeki değişimin etkisi oldukça fazladır. Yaşa bağlı ve genetik faktörler de sıklıkla görülür. Ayrıca, saç dökülmelerinin psikolojik etkileri kadınlarda daha fazladır.  Kadınların güzel görünmek istemesi, onların doğalarının bir gereğidir. Kadınlarda saç ekimi konusunda hizmet veren saç ekim merkezleri bulunmaktadır.

 

Kadınlarda Saç Ekim Yöntemleri

Kadınlarda genelde, üst kısımdan dökülmeler fazla olmaktadır. Ense kısımları daha gür bulunmaktadır. Saç dökülmelerinin genetik ve metabolizma işleyişine dayanan sebepleri olduğu gibi, farklı sebepler de bulunur. Bunların başında, stres, yanlış beslenme, üzüntü, kansızlık ve saç kıran gibi sebepler bulunacaktır. Saç ekim yöntemleri, kadınlar ve erkekler için farklılık göstermeyecektir. Burada önemli olan husus, saçın dökülme özelliğidir. Bölgesel şekilde dökülen saç seyrelmelerinde bir müddet beklenir. Şayet yerine yeni saç çıkmazsa, saç ekimi yöntemi denenir. Kadınlarda saç ekimi yöntemleri olarak ilk önerilen ilaçla tedavi yöntemidir. Şayet böyle bir alternatif başarılı olmazsa, cerrahi yöntem uygulanır. Kadınlarda da erkek tipi denilen saç dökülmeleri görülebilir. Ön kısımda saçların azalması ile bu görünüm oluşmuştur. Yara ya da yanıklar da saç dökülmelerine yol açacaktır.

 

Saç Dökülmesinin Kadınlarda Psikolojik Etkileri

Saç dökülmesi, kadınları psikolojik olarak oldukça etkileyecektir. Saç ekimi sonrasında da belli bir sürenin geçmesi gerekecektir. Ayrıca, cerrahi yöntemler arasında etkili olanlardan biri de çok saç olan bölgeden alınan kökün diğer taraflara ekilmesidir. Saç alınan bölgenin görüntü açısından da güzelliğinin bozulmaması, önem taşımaktadır. Bu konuda saç ekim uzmanları, birtakım yöntemler geliştirmektedir. Saçın belli bir bölgede değil de tüm kafatasında eşit olarak döküldüğü durumlarda da saç ekimi önerilmeyecektir. Bunun dışında yer alan sebepler ile dökülen saçlar, başarılı müdahalelerle ekilebilecektir. Sadece bekleme süresince biraz sabırlı ve moralli olmaları gerekecektir. Erkekler ve kadınlar arasında saç ekimi sürecinde bir farklılık bulunmayacaktır.

 

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kadınlarda saç ekimi yapılırken dikkat edilecek hususlar ilk etapta, saçın dökülmesidir. Gerekli kan testleri ve hormon incelemeleri yapılmadan saç ekimi yapmak, doğru olmayacaktır. Bu testler sonucunda, hormon takviyesi ve düzenli alınacak kan ilaçları etkili olabilecektir. Şayet saç dökülmesi bu sebeplere bağlı değilse, bu durumda saç ekimi önerilecektir. Erkeklerdeki gibi kadınlarda saç ekimi için komple kafatasının tıraş yapılmasına gerek duyulmayacaktır. Eksilen bölgeye alınacak saç miktarı kadar tıraş yapılması yeterli olacaktır. Düzenli bakım sayesinde de operasyondan kısa bir süre sonra günlük hayata dönmek mümkün olacaktır. Kadınlarda dökülen ön saç çizgisi, erkeklerden farklı yapıdadır. Buna uygun saç ekimi yapılması, estetik açıdan da güzel durması için dikkat edilecek hususlar arasındadır.

 

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019