FUE TEKNİĞİ | Este sağlık » FUE TEKNİĞİ

ESTE SAĞLIK FUE TEKNİĞİ

Saç Ekiminde En Sık Kullanılan Yöntem : FUE Tekniği

Günümüz koşullarında, özellikle erkeklerin bölgesel kellik sorununa kalıcı çözüm olarak yöneldikleri yöntem FUE saç ekim tekniğidir. Açılımı “Follicular Unit Extraction” olan bu işlem; genellikle genetik faktörlerden dolayı oluşan kelliklerde, eksik beslenme ve kullanılan yanlış ilaçların sonucunda oluşan saç dökülmelerinde, ilerleyen yaşın etkisiyle ve geçirilen hastalıklarla birlikte ortaya çıkan dökülmelerin kurtarıcı çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Söz konusu saç dökülmesi olduğunda, tam olarak ne zaman başlayacağını ve oranının ne olacağını bilmek pek mümkün olmamaktadır. Ancak ortaya çıktığı süreçten sonra, dış görünüşte hoşa gitmeyen durumlar yarattığı gibi aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi yıpratacak bir durum olmaktadır. Bunun beraberinde de estetik kaygılarla oluşan saç ekimi işlemi yaptırma isteği oluşmaktadır.
 

Fue Tekniği Nedir?

Dünya genelinde de, ülkemizde de en sık uygulanan saç ekim işlemi tekniği FUE tekniğidir. Ense bölgesinin tamamını kapsayan alandan ihtiyaç duyulan kadar alınan saç kökleriyle, kellik olan alana ekimin yapılması şeklinde gerçekleştirilir.
 
FUE teknik olarak esasen oldukça basit ve hastayı zorlamayacak yapıda bir ekim işlemi prosedürüdür. Ekim bittikten sonra hasta asla çok büyük ağrılar çekmez, çok büyük kanamaları olmaz ya da hastanede yatmasına sebep olacak bir durum yaşamaz. Özetle bu teknik için hem sağlık açısından avantajlı hem de direkt çözüme odaklı bir uygulama demek mümkün olmaktadır.
 

FUE Tekniği Uygulama Aşamaları

 
FUE tekniğinin uygulanması için öncelikle ekilecek alanın genişliğine göre saç köklerinin donör bölgeden toplanması gerekmektedir. Donör bölge olarak genellikle ense bölgesi seçilmektedir. Bunun ana nedeni, ense bölgesindeki saçların dökülme oranının çok düşük olmasıdır (testosteron uyarımı yok denecek kadar az olduğundan). Ancak ense bölgesindeki saç köklerinin yetersiz kaldığı kellik durumlarında da erkeklerin göğüs bölgelerinden kökler toplandığı görülmüştür.
 
Uygulama kısmına geçilmeden önce, FUE saç ekimi yapılacak alandaki saç çizgisinin ve saçların uzama yönünün çok iyi belirlenmiş olması gerekmektedir. Çünkü bu iki kıstasa dikkat edilmeden yapılan ekimler, sonuç olarak oldukça çirkin ve yanlış yapıldığı belli olacak süreçlerle sonuçlanacaktır.
 
Daha sonrasında toplanan saçlar köklerinden ayrıştırılarak ekime hazır hale getirilmekte, sıra ekimin gerçekleştirileceği alana bu saç köklerinin sabitleneceği kanalların oluşturulmasına gelmektedir. Tek tek açılan kanalların (1 mm.’lik bir alet kullanıldığından yara, dikiş izi vb. durumlar olmaz) ayrıştırılan kökler özenle yerleştirilir. Burada gösterilen özveri, sonuç kısmına gelindiğinde sanki hiç ekim yapılmamış gibi doğal ve gür bir saç görüntüsüne kavuşulmasına yardımcı olur.
 
Kökleri toplama, kökler için alan açma ve kökleri bu alanlara yerleştirme süreçleri 5-9 saat arasında bir zaman dilimini kapsamaktadır. İşlem bittikten sonra, hasta direkt olarak taburcu olabilir.
 

FUE Tekniğiyle Saç Ekimi İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

FUE tekniği ile saç ekimi işleminden sonra dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle ekim yapılan alanın 3 gün boyunca hiçbir şekilde yıkanmaması gerekmektedir. İlk yıkanma zamanına kadar da ekimi yapan doktorun verdiği ilaçların bölgeye sürülmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca sadece doktorun önerdiği ilaçlar/jeller/kremler bölgeye uygulanmalı, bunlar dışında hiçbir şey ekim alanına uygulanmamalıdır.
 
3 gün geçtikten sonra yıkama işleminin mutlaka FUE saç ekiminin yapıldığı hastanede, ekim uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Bu yıkama işleminde, uzman birey kişilere nasıl yıkanması gerektiğini ve dikkat edilecek hususları incelikleriyle anlatacaktır.
 
Bunun dışında, artık FUE tekniği ile ilgili kulak dolgunluğu oluşturmuş olan hususlardan bir tanesi de ekimden sonraki 1 hafta boyunca o bölgeye kesinlikle bir şeyin çarpmaması ve sürtünmemesi gerektiğidir. Aynı zamanda saç ektiren kişilerde görmeye alışık olduğumuz saç bandı ve bandajın da aynı şekilde sürtünmelerden korunması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu bandajların yine hastanede çıkartıldıktan sonra gerekli pansumanların yapılması ve bir daha bölgenin üzerinin kapatılmaması gerekmektedir.
 
FUE  tekniğiyle ekimden 1 hafta sonrasında bölgede meydana gelecek kabukların soyulmaması ve kendi halinde dökülmeye bırakılması uygundur. Kaşıntı durumu normal olduğu için her kaşındığında sabırlı olunmalı ve kesinlikle bölge kaşınmamalıdır.
 
Bu kabukların oluşum ve dökülme sürecinde (yaklaşık 15 günlük bir süreci kapsar) hiçbir şekilde bölgeye herhangi bir saç ürünü sürülmemelidir. Alınan duştan sonra kafa bölgesi kesinlikle havluyla sürttürerek kurulanmamalı, fön makinesiyle ısıtılmamalı; kendi haline kurumaya bırakılmamalıdır. Kabuklar tamamen dökülene kadar sadece uzmanın verdiği ürünlerle yıkama işlemi gerçekleştirilmeli, iyileşme gözle görülür hale geldikten sonra normal şampuan kullanımına geçilmelidir.
 

FUE Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Uzar?

Ekim yaptırdıktan sonraki bir hafta içerisinde saçların normal gür haline dönmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebepten, ekim yaptıracak kişilerin saçların biraz süreç alacak şekilde istenilen hale gelebileceğini unutmamaları gerekmektedir. FUE saç ekimi yapıldıktan sonra, saçların öncelikle tekrardan “şok dökülme” denilen bir dökülme süreci geçireceği bilinmektedir.
 
Bu dökülmenin kesinlikle yapılan işlemin başarısızlıkla sonuçlanmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Her ekim işleminden sonra saç köklerinin yeni yerlerine alışması ve tutunması için geçirilmesi gereken bir süreç vardır. Yaşanılan bu dökülme sonrasında saçlar mutlaka daha gür ve daha kalın telli çıkmaya başlayacaktır.
 
FUE tekniğiyle yapılan ekimlerden sonra 6 ile 8 ay arasında bir sürecin geçmesiyle birlikte bireyler aynaya baktıklarında saçlarında istedikleri uzamış saç görüntüsünü yakalamış olacaklardır. Fakat tam olarak yerleşmiş saçları görebilmek için 12 ay ile 18 ay gibi bir süreçte sabır gösterilmesi en makul olanıdır.

En Son Haberler
Saç Sağlığı 23 December 2019
SAKAL VE BIYIK EKİMİ 9 December 2019
FUE SAÇ EKİMİ 9 December 2019